Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
TURİZM SEKTÖRÜNE RUSYA MÜJDESİ
GÜNDEM
2016-07-03 15:40

TURİZM SEKTÖRÜNE RUSYA MÜJDESİ

Otel, restoran, cafe gibi ev dışı tüketim noktaları için büyük önem taşıyan turizm sektörü, Mayıs ayındaki büyük kaybın ardından Rusya ile sürpriz bir şekilde gelişen bahar havasının sevincini yaşıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği mektupla başlayan süreçte, ilk aşamada charter seferlerin yeniden başlaması bekleniyor.

Uçak krizi dolayısıyla gerilim yaşanan Rusya’nın turizm sektöründeki yaptırım kararları, turizm sezonunun başladığı Mayıs ayında da kendisini gösterdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Mayıs’ta yüzde 34,7 oranında azalarak 2.49 milyon kişi ile 1994 yılından bu yana son 22 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bakanlığın belirlemelerine göre, 2016 yılının ilk beş ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise yüzde 22,93 azalışla 8.3 milyon kişi oldu.

Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı Mayıs’ta yüzde 92 düşüşle 41.004 kişiye geriledi. Rus turist sayısındaki Ocak-Mayıs dönemindeki düşüş ise yüzde 83 oldu.

Moskova yönetiminin yasakları Rus turistlerin sayısında azalmaya yol açarken, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde yaşanan canlı bomba saldırıları da özellikle Batı ülkelerinden yabancı ziyaretçilerin sayısında belirgin bir düşüşe neden oluyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Mayıs ayında Almanya’dan gelen turist sayısı yüzde 32, İngiltere’den gelen turist sayısı yüzde 29, Hollanda’dan gelen turist sayısı yüzde 44, Japonya’dan gelen turist sayısı ise yüzde 61 geriledi. Irak’tan gelen turist sayısında da yüzde 77 oranında azalma gözlendi.

Mayıs ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısının arttığı ülkeler yüzde 19 ile Gürcistan, yüzde 48 ile Ukrayna, yüzde 3 ile İran oldu.

Türkiye’ye giden Rus turist sayısı geçen yılla kıyasla yüzde 18 artarak iki milyon 340 bini geçti. Rakamı olumlu değerlendiren Rus yetkililer, Türkiye’nin Rus turistlerin gözde yeri olmaya devam ettiğini belirtti.

RUSYA İLE BAHAR HAVASI

2016 yılbaşından bu yana şok üstüne şok yaşayan turizm sektörü, Mayıs ayındaki keskin düşüşün ardından Türkiye ve Rusya yönetimlerinden gelen sıcak mesajlarla bir anda yılı kurtarma hesapları yapmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerilimin azalmasına başlangıç eden mektubunun ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 29 Haziran’da bir de telefon görüşmesi yapıldı. Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin’in ekonomik ilişkilerin tekrar normale dönmesi için hükümetine talimat verdiği, ayrıca Rus turistlerin, Türkiye’yi ziyaret etmesi noktasında getirilen kısıtlamaların da kaldırılmasını istediği bildirildi.

Gelişmeleri değerlendiren Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “Türkiye’ye gelen turist sayısı Mayıs 2016’da 2015’e göre yüzde 34 azaldı. Mayısta en büyük kaybı yüzde 92 ile Ruslarda yaşadık. Bir anda her şeyin düzelmesini beklemek yanlış olur. Ancak bu yaz uzun olacak. Sezonu ekim sonuna kadar uzatmayı başarırsak Türkiye’ye binlerce Rus turist çekebiliriz. Temmuz ayı başında Rusya’ya çıkarma yapacağız. 35 kişilik bir heyetle hızla aksiyon almak için yapılabilecekleri masaya yatıracağız. 2016’yı da daha az kayıpla atlatabilmek adına elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da, son gelişmelerden sonra bir geri dönüş yaşanacağını umduklarını dile getirdi. Ayık, “Rus turistler Türkiye’deki hizmet kalitesini ve avantajları hiçbir yerde bulamazlar. Tur operatörleri, seyahat acentaları ve bağlantılı sektörler her iki ülkede de ciddi sıkıntılara girmişti. Bu uzlaşma ülkemiz, turizm endüstrisi ve hem Rusya hem vatandaşları hem de birlikte iş yaptığımız ortaklarımız açısından çok iyi olacak. Bizim yarattığımız değerin de devamlılığı için çok önemli bir gelişme oldu. Organize turlar o kadar kısa sürede etkili olmayabilir ama moral olarak çok etkili olacak. Kısa vadede çok büyük beklentilere girmemek gerekiyor” dedi.


Bu haber 973 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim