Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
ANKARA'NIN KENT PANORAMASI ÇALDAĞI SATIŞA ÇIKARTILIYOR
YEREL YÖNETİM
2016-07-10 21:29

ANKARA'NIN KENT PANORAMASI ÇALDAĞI SATIŞA ÇIKARTILIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara'nın en gözde yeri olan kent panoramasında bakı noktası olarak bilinen Çankaya Çaldağı'nda 29209 ada 3 parseldeki 44690 metrekarelik araziyi satışa çıkarttı. Resmi gazetede yayınlanarak 21 Temmuzda ihaleyle satışı yapılacak olan Çaldağı için Mimarlar Odası Ankara Şubesi fikri takibe devam ediyor.

"ÇALDAĞINI SATAMAZSIN, BİZE AİT"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 14.09.2015 tarih ve 1919 sayılı kararı ile onaylanan Çankaya İlçesi Çaldağ Mahallesi Kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları değişikliği işleminin iptali için dava açmıştı. Dava devam ederken Çaldağı’nda Ankara Büyükşehir Belediyesinin mülkiyetinde bulunan arsasını satışa çıkartmasına Mimarlar sert tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Belediye başkanlığı geçicidir, belediyenin mal varlıkları Ankaralılarındır, Çaldağını satamazsın, bize ait." Dedi

"SATIŞ İHALESİDE YARGIYA TAŞINIYOR."

Çaldağ'ın da, yüksek yoğunluklu yapılaşmayı içeren kentsel dönüşümü yargıya taşımıştık, anlaşılan mahkemeyi kaybedeceğini anlayınca, arsaları elden çıkartmaya çalıştıklarını ifade eden Candan "Satış  ihalesinide yargıya taşıyacağız. Yeşil alan olması gereken, Ankara'nın en önemli alanı ve kent panoramanısının bakı noktasını 2 emsal vererek yapılaşmaya açıp, sonrada dava süreci devam ederken, satışa çıkartmak Ankara'ya ihanettir. Çaldağı tepesi deniz seviyesinden 1293 metre yüksekliktedir. Bu alanı yapılaşmaya açmak, belediyeye dolayısıyla bize ait olan alanı satışa çıkartmak akla ziyan bir durumdur. Büyükşehir Belediyesi 2012'de aynı bölgede yaptığı planlarda bölgenin  %70'ini açık ve yeşil alan düzenlerken 2015 te yapılan plan değişikliği ile aynı bölgeyi yüksek yoğunluklu konuta açmış dava devam ederken de arsaları elden çıkartarak yangından mal kaçırmaya çalışılmaktadır. "dedi.

"VİYANADA KAHLENBERG TEPESİ NEYSE, ÇALDAĞI TEPESİ ODUR"

Candan ihaleye gireceklere de seslenerek, sakın ola ki Çaldağı tepesini almaya yeltenmeyin, kamu yararı olmayan her uygulamanın karşısında Mimarlar Odası var, ihaleyi iptal için yargıya gidiyoruz. Ankara'nın kent panoramasını göreceğimiz en güzel yerimizi satıp yapılaşmaya açamazlar. Herkes Ankara'yı Çaldağı'ndan görmeli. Gelişmiş ülkelerde kent panoramasının görüldüğü tepeler, turizm açısından en değerli mekanlar olarak değerlendirilirken, maalesef bizde kent planlamasından mimarlıktan ve yapılı çevreden bir nebze nasibini almamış yöneticilerin elinde en önemli değerlerimiz ranta kurban ediliyor. Viyana'da Kahlenberg Tepesi, Budapeşte'de Gellert Tepesi, Floransa’da Michelangelo Tepesi,   Prag'da Petrin tepesi o kent için ne ise Ankara'da Çaldağ Tepesi'de öyledir. Çaldağ Tepesi, parası olanların konut aldığı bir tepe değil,  herkesin tepesi olmalı, Ankara'nın panoramik görüntüsü, satılamaz." şeklinde konuştu.

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Bu haber 824 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   5 + 2 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Anayasa Oylamasından Tercihin Nedir?

Sizin Sözcünüz © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim