Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
MİMARLAR ODASI’NA KARŞI KARALAMA KAMPANYASI SÜRDÜRENLER TAZMİNAT ÖDEYECEK!
TOPLUM
2016-08-05 11:56

MİMARLAR ODASI’NA KARŞI KARALAMA KAMPANYASI SÜRDÜRENLER TAZMİNAT ÖDEYECEK!

Sağlıksız ve düzensiz kentleşmeye yol açan; şehircilik bilimine ve kamu yararına aykırı imar kararlarına karşı anayasal hakkını kullanarak yargıya başvuran, kamuoyu duyarlılığı yaratan Mimarlar Odası bir süredir iktidar yanlısı basın ve yayın organlarının karalamalarına maruz kalmaktadır. Hukuk düzeni içinde, şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışı ile yargı kararlarına saygı göstererek yapılan yanlışlıkları düzeltmesi gerekenler, ne yazık ki sıkça başvurulan bir yöntemle basının gücünü kullanarak, Odamızı toplumun hakaret ve husumetine maruz bırakmaya gayret etmektedirler.

Mimarlar Odası geçtiğimiz yıl, başta Akit, Sabah, Star Gazeteleri olmak üzere kimi basın yayın organları ile köşe yazarlarının basın etiğine aykırı biçimde günlerce yayınladıkları iftira, yalan, hakaret dolu yazılara sessiz kalmayarak bu yayın organlarına ve yazarlarına karşı yargıya başvuru hakkını kullanmıştı.

Açtığımız davaların bir kısmı sonuçlanmış olup, bunlardan Star Medya ve Muharrem Coşkun hakkındaki tazminat davasında; “Mimarlar Odası Değil iftira ve yalan odası”, “ Kaçak Odanın Haraç Tezgâhı”, “ Çete gibi çalışan Oda” gibi ifadelerin kullanıldığı yazılarda; “davalıların Odayı toplum önünde küçük düşürerek itibarını zedeleme kastı taşıdığı” belirtilerek kişilik haklarına saldırının varlığı kabul edilmiş ve tazminata hükmedilmiştir.

Kararda; basın özgürlüğünün sınırsız olmadığı, haberin gerçek ve güncel olması, öz ile biçim arasındaki dengenin kurulması gerektiği, toplumun çıkarı dışında kişisel çıkarlarla gerçeklerin yanlış olarak sunulmasına engel olunması gerektiği, kişilik haklarına saldırıda bulunulmamasının yasal ve hukuki bir zorunluluk olduğu şeklinde genel ilkeler hatırlatılmıştır.

Mimarlar Odası, 60 yılı aşkın tarihi boyunca, temel insan hak ve özgürlükleri ile birlikte demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünü ödünsüz bir şekilde savunmuş ve bugün de aynı değerleri kararlı bir şekilde savunmaya devam etmektedir. Ancak, basın etik değerleri ile bağdaşmayan, kamu yararını göz ardı eden ve kişisel çıkarlar doğrultusunda; yalan ve manipülasyon amaçlı haberlerle karalama kampanyaları yürütülmesine basının alet edilmesi kabul edilemez.

Odamıza yönelik “kara propaganda” niteliğindeki çalışmaları yapan tüzel ve özel kişilere açılan davalarda kazandığımız tazminatları rant amaçlı ve hukuka aykırı imar kararlarına karşı, demokratik hukuk düzeni içinde sürdürmekte olduğumuz mücadele için değerlendireceğimizi kamuoyumuza saygı ile duyuruyoruz.

TMMOB Mimarlar Odası

 


Bu haber 785 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim