Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
ANITKABİR’E BÜYÜK SAYGISIZLIK
GÜNDEM
2016-09-23 12:55

ANITKABİR’E BÜYÜK SAYGISIZLIK

Anıtkabir’e çocuk parkı yaptılar! YA KALKACAK ,YA KALKACAK...

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Anıtkabir’e çocuk parkı MNG Kargo sponsorluğuyla Anıtkabir Komutanlığı tarafından çocuk parkı yapıldığını bildirerek, “Anıtkabir’e büyük saygısızlık yapılmıştır. Saygı mekanından çocuklar saygı durmak için olmalıdır. Anıtkabir plastik kaydırak alanı değildir” diyerek tepki gösterdi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Anıtkabir'e yapılan Çocuk oyun alanına ateş püskürdü

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Anıtkabir, anı mekanıdır, saygı mekanıdır. Tasarım sürecinde, Aslanlı yolda yere döşenen taşlarla, kafanızı yerden bile kaldıramayacağınız bir tasarım kurgulanmıştır. Bu ülkenin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuk sevgisini biliyoruz. Ancak zamandan ve mekandan bağımsız çocuk oyun aletleri koymak saygısızlıktır” dedi.

Anıtkabir plastik kaydırak alanı değildir

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz çocuklarımıza davranışlarını zaman ve mekana bağlı olarak geliştirmelerini söylüyoruz. Saygı zamanı ve saygı mekanında çocuklar saygı durmak için orada olmalılar. Anıtkabir plastik kaydırak alanı değildir. Ya o ucubeler oradan ya kalkacak ya kalkacak. Koruma kurulu buna izin verdi mi? MNG Kargo katkılarıyla yapılmış… MNG kargo neye sponsor olduğunu biliyor mu?”

Bu ucubenin hemen kaldırılması için Büyükşehir Belediyesine, Koruma Kuruluna, Anıtkabir komutanlığına yazı yazdıklarını bildiren Candan, bu mekansal saygısızlığı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da kaydetti.

Tartışmayacağız, tartıştırmayacağız bile

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti tam bağımsızlık mücadelesi vererek memleket topraklarının ve insanlarının aklı vicdanı hür bireyler olarak yetişmesi adına mücadelesi tüm dünyaca büyük bir saygı ile anılmakta olan Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz naaşının bulunduğu saygı ve anı Anıtkabir’de bu gün çocuk oyun eğlencesi araçları olan ekipmanın aynı bahçe içerisinde yer almasını tartışmayacağız, neden – niçin ilişkisini bile sorgulamayacağız. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Anıtkabir’in bir saygı ve anı mekanı olan niteliğinin ve değerinin hiçbir absürt müdahaleye açık olmadığı, mekanın algısını yönetilmesine asla izin vermeyeceğiz. Mekanda algıyı yönetmek olarak yorumladığımız ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anı ve saygı mekanı olan Anıtkabir de bu gün karşılaştığımız tablo ülkemiz değerlerine karşı olan değişimin göstergesidir.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Bu haber 720 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim