Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
TBMM ‘DE KARA LİSTE TARTIŞMASI: HALKIN MECLİS’İ, HALKA KARŞI
GÜNDEM
2017-04-02 14:59

TBMM ‘DE KARA LİSTE TARTIŞMASI: HALKIN MECLİS’İ, HALKA KARŞI

TBMM binasının tadilatlarını yerinde incelemek üzere giden Mimarlar Odası Ankara Şubesi heyetinde yer alan Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya’nın TBMM’ye girişi engellendi. TBMM kara listesinde bulunduğu ve yasaklı olduğu iddia edilen Namık Kemal Kaya’nın TBMM’ye girişinin yasaklanmasına karşı Mimarlar Odası Ankara Şubesi  “Anayasal bir kuruluşun temsilcisini kara listeye alan zihniyet, asıl tarihin kara listesine yazılmıştır” açıklaması yaptı.

Yasağın gerekçesini resmi yazıyla TBMM Genel Sekreterliği’ne, TBMM Başkanlığı’na, TBMM İdari Amirliği’ne soran Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Kamu yararını savunan bir örgütün sekreterine konulan bu yasak, ülkenin geldiği durumu özetlemektedir. Bu yasak halkın Meclis’inin halka karşı olduğunu göstermektedir” diyerek yasağı kınadı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Namık Kemal Kaya’nın, hiçbir gerekçe sunulmadan, TBMM’ye girişi yasaklı kara listede yer alması, TBMM’de halkın fişlendiğini ortaya çıkarttı. Bu duruma tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Milletin Meclisi’nde kamu yararını savunan bir örgütün sekreterine yasak konulması, demokratik hak ve özgürlüklerin temsil edildiği TBMM için büyük utançtır” dedi.

Kimin kara kimin yüz akı olduğu tarih sayfalarında yazılacaktır

Candan şöyle devam etti:

“22 Mart tarihinde ODTÜ Mimarlık Fakültesi, TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri ile birlikte, Mimarlar Odası Genel Sekreteri, Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticilerinden oluşmuş bir heyetle kültür varlığı olarak tescilli TBMM binasında yapılan tadilatları yerinde incelemek üzere CHP Ankara Milletvekili Murat Emirin davetlisi olarak Meclise gittiğimizde, Yönetim Kurulu Sekreter Üyemiz Namık Kemal Kaya’nın  ‘yasaklı olduğu’  gerekçesi ile milletin temsil edildiği TBMM’ye alınmamasına tanıklık ettik. Hatta giriş kontrolündeki görevlinin ‘kara listedesiniz’ diyerek açıklama yapması karşısında memleketin 15 yılda geldiği süreci bir kez daha yaşadık. Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu ülkenin yüz akıdır, Cumhuriyet değerlerini, kültürel varlıklarımızı ve yaşanabilir sağlıklı kentler ve nitelikli mimari mücadelesini halkın yararına yürütmektedir. Yöneticilerini kara listeye aldıklarını ifade edenler bilmelidir ki, kimin kara kimin yüz akı olduğu tarih sayfalarında yazılacaktır. Anayasal bir kuruluşun yönetim kurulu üyesinin kara listeye alınması bir kara lekedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sürülen bu kara lekenin bir an önce ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sekreter üyemiz Namık Kemal Kaya’nın  'yasaklı olmasını'  TBMM Genel Sekreterliği’ne, TBMM Başkanlığı’na, TBMM idari Amirliği’ne resmi yazarak ne gerekçe ile yasak konulduğunu sorduk. Aynı zamanda partilerin genel başkanlarını, partilerin grup başkan vekillerini bu konuda bilgilendirdik.”

Bu kararları kim veriyor?

"Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin ‘yürütme öğesi ve sözcüsü’  olarak kamu görevi yürüten ve mimarlık meslek disiplinin temsilcisi olarak asli sorumluluğu bulunan şube sekreterimiz Namık Kemal Kaya’ya TBMM Genel Sekreterliği’nin bilgisi olmadan, kapıda görev yürütmekte olan kişilerin böylesi bir işlem tesisi edemeyeceği açık ve nettir" diyen Candan, şunları kaydetti:

“ TBMM Genel Sekreterliği’ne, TBMM Başkanlığı’na, TBMM idari Amirliği’ne yazdığımız resmi yazıda, kara liste tanımlaması ve içeriğinin ne olduğunu, şube sekreterimizin böylesi bir listede ve yasaklı olma durumunun hangi gerekçe ile oluştuğunu, söz konusu yasaklı olma durumunun hangi tarihte alındığını, bu kararı kimin verdiğini ve kimin onayladığını, TBMM'ye girişler ve/veya ziyaretlerde hangi durum ve fiillerin yasaklı olma ve kara listeye dâhil olma durumu yarattığını ve konu hakkında bir içtihadının olup olmadığını, TBMM’nin varoluşunun temel dayanağını oluşturan ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesinin kim, kimler, hangi yetki ve sıfat ile Meclis’te millet ve meslek adına görev yürütecek bir kişinin yasaklanması kararı geliştirebildiğini ve uygulamaya aldıracak kadar kamu yararına aykırı bir işlem tesis edebildiğini, demokratik hak ve özgürlüklerin temsil edildiği, TBMM’de Mimarlar Odası Ankara Şubesi yürütücüsü ve sözcüsü görevlerini yürüten Namık Kemal Kaya’nın demokratik haklarının ihlal edildiği durum hakkındaki görüşlerini sorduk. Bu konularda ivedilikle Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ilgili hükümlerince tarafımıza bilgi verilmesini talep ettik.”

TBMM kimsenin babasının malı değildir

Kendisine TBMM’ye giriş yasağı konulan Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya,ise tepkisini şöyle dile getirdi:

“Böyle bir yasağa ilişkin yasal bir düzenleme ve içtihat var mı? Halkın meclisinde, halkın girip çıktığı bir yerde, bu ülkenin geleceğini, meclisini fesh etmeye çalışanlar, Cumhuriyetin sağladığı olanaklarla yönetime gelerek şimdide Cumhuriyet değerlerini alt üst etmek isteyenler Meclise girecek, Cumhuriyet değerlerini, parlamenter sistemi savunanlar ve onun mekanının her bir metrekaresini dert eden asiller Milletin meclisine giremeyecekler.  Bu kabul edilebilir değil. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' Millet de biziz…TBMM kimsenin babasının malı değildir. Halkındır ve bu ilelebet böyle olacaktır.  Bu yasak referandum sonrası olabileceklerin halkın meclisten nasıl tasfiye edilmek istendiğinin göstergesidir. Güçlü meclis ve evrensel demokrasi için tek adam rejimine Hayır diyeceğiz

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Bu haber 795 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim