Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Elektrik Ve Doğal Gaz Freni Patladı!.. Zamlar Yoksulluğu Artıracak!..
GÜNDEM
2018-09-02 11:52

Elektrik Ve Doğal Gaz Freni Patladı!.. Zamlar Yoksulluğu Artıracak!..

 

  • Elektrik Ve Doğal Gaz Freni Patladı!.. Zamlar Yoksulluğu Artıracak!..
  • Elektrik Ve Doğal Gaz Fiyatları Maaş Artışlarını Katladı.
  • Son Bir Yılda Konutlarda Elektriğin Tüketiciye Satış Fiyatı Yüzde 33, Doğal Gazın Fiyatı İse Yüzde 24 Artmıştır.
  • Son Zamlarla Birlikte Dört Kişilik Bir Ailenin Aylık Elektrik Ve Doğal Gaz Gideri Ortalama 301 TL olmuştur.
  • Elektrik Ve Doğal Gaz Zamlarının Otomatiğe Bağlanması Herşeyin Fiyatını Artıracak Ve Tüketicinin Satın Alma Gücünü Düşürecektir.
  • Sürekli Ve Otomatik Zam Uygulaması Tüketici Haklarını Ayaklar Altına Almıştır.
  • Dışa Bağımlı Yanlış Enerji Politikalarının Hazin Sonucu!..Bir An Önce Güneş Enerjisi Başta Olmak Üzere Yerli Ve Yenilenebilir Enerji Politikalarına Ağırlık Ve Hız Verilmelidir.

 

Elektrik ve doğal gaz zamları freni patlamış otomobil gibi yoluna devam ediyor. Eylül 2017’de konutlarda 0.4118TL/kwh olan elektriğin tüketiciye satış fiyatı 1 Eylül 2018’de 0.5479TL/kwh olmuştur. Yani, son bir yılda elektriğin konutlarda tüketiciye satış fiyatı yüzde 33 oranında artmıştır. 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik tüketimi ortalama 230kwh olup, aylık elektrik gideri 126TL olmuştur.

 

Eylül 2017’de konutlarda 1 m3 doğal gazın fiyatı 1.1293TL iken, 1 Eylül 2018’de son zamla birlikte ortalama 1.4003TL olmuştur. Yani, son bir yılda doğal gazın konutlarda tüketiciye satış fiyatı yüzde 24 oranında artmıştır. 4 kişilik bir ailenin bir aylık doğal gaz tüketimi ortalama 125 m3 olup, aylık doğal gaz gideri ise 175TL olmuştur.

 

Bu duruma göre, 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik ve doğal gaz gideri ortalama 301TL olmuştur. Eşi çalışmayan 2 çocuklu asgari ücretlinin eline geçen paranın yüzde 17.93’ü elektrik ve doğal gaz tüketimine gidecektir. Tabi ki, bundan sonraki zamlarla bu oran daha da artacaktır.

 

Görülmektedir ki, son zamlarla birlikte elektrik ve doğal gaz giderleri maaş artışlarını katlamıştır. Freni patlayan elektrik ve doğal gaz zamları yoksulluğu artıracaktır.

 

Elektrik ve doğal gaz zamlarının otomatiğe bağlanması her şeyin fiyatına yansıyacak olup, tüketicinin satın alma gücünü düşürecektir. Sürekli ve otomatik zam uygulaması tüketici haklarını ayaklar altına almıştır. Bu zam uygulaması, aynı zamanda, kamu yararı ve sosyal devlet anlayışına tamamen aykırıdır.

 

Enerjide yüzde 74 dolayında dışa bağımlı durumdayız. Elektriğin ise yüzde 55’i ithal kaynaklara dayalı olarak üretilmektedir. Türkiye’de tüketilen doğal gazın ise yüzde 99.7’si ithal edilmektedir. Elektriğin yüzde 80’den fazlasının üretimi ile dağıtımının tamamı özel sektör tarafından yapılmaktadır. İstanbul hariç, doğal gazın Türkiye’deki dağıtımının tamamı ise özel firmalar tarafından yapılmaktadır.

 

Dışa bağımlı yanlış enerji politikalarının hazin sonucu yukarıda ortaya konulmuştur.

 

Bir an önce, güneş enerjisi başta olmak üzere yerli ve yenilenebilir enerji politikalarına ağırlık ve hız verilmelidir.

 

Basınımıza ve kamuoyuna duyurulur.

 

 

Turhan ÇAKAR

Tüketici Hakları Derneği

Genel Başkanı


Bu haber 1306 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim