Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tüketici mi?.. Ticaret mi ?
EKONOMİ
2018-09-10 12:09

Tüketici mi?.. Ticaret mi ?

Tüketici mi?.. Ticaret mi ?

Tüketici Hakları Derneği Basın açıklaması yaptı. Ayıplı ikinci el oto satışlarında yapılan düzenlemenin Tüketicinin Korunası Hakkında Kanuna aykırı olduğunu bildirdi. Bu durum tüketicinin değil ikinci el oto satış yapan işletmelerin lehine olduğunu belirti.

 

Yapılan açıklama da;

  • İkinci El Otomobil Ve Arazi Taşıtlarında Kanuna Aykırı Düzenleme!
  • Ticaret Bakanlığı, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik İle Garanti Süresini Düşürdü.
  • Kanuna Aykırı Yönetmeliklerin Yeniden Düzenlenmesi İçin Ticaret Bakanlığına Çağrıda Bulunuyoruz.
  • Tüketicilere, Bir Yılın Altında Garanti Süresi Verilen İkinci El Taşıtları Almamalarını Öneriyoruz.

 

Ticaret Bakanlığı tarafından 13 Şubat 2018 tarihinde ikinci el otomobil ve motosikletlerdeki motor, şanzıman, tork konvektörü, diferansiyel ve elektrik sisteminin garantisini üç ay veya beş bin kilometre ile sınırlayan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” yayımlanmıştı.

 

Bakanlık, 8 Eylül 2018 tarihinde bu Yönetmeliği değiştiren yeni bir Yönetmelik yayınladı. Yeni Yönetmelik ile motosikletin yerine arazi taşıtları getirildi. Buna göre, ikinci el otomobiller ile arazi taşıtlarının motor, şanzıman, tork konvektörü, diferansiyel ve elektrik sisteminin garantisi üç ay veya beş bin kilometre ile sınırlandırılmıştır. Yani, ikinci el otomobil ve arazi taşıtının alındığı tarihten itibaren söz konusu parçaların ayıplı çıkması durumunda üç ay ve beş bin kilometre bir garanti veriliyor.

 

Ayrıca, 8 Eylül tarihli Yönetmelik ile 8 yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el otomobil ve arazi taşıtları için herhangi bir garanti verilmiyor.

 

İki Yönetmelik İle Getirilen Garanti Kıstasları Kanun’a Aykırıdır

 

Söz konusu bu iki yönetmelik ile adı geçen taşıtların belirtilen parçalarının ayıplı çıkması durumunda getirilen garanti kıstasları Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 12.maddesine aykırıdır.

 

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 12.maddesinin 2.fıkrasında, “ikinci el satışlarda satıcının ayıplı maldan sorumluluğu bir yıldan az olamaz.” denilmektedir.

 

Oysa, bu iki yönetmelik ile söz konusu otomobil ve arazi taşıtlarının yukarıda belirtilen parçalarının ayıplı çıkması durumunda üç ay veya beş bin kilometre garanti verilmektedir. 8 yaşın ve 160 bin kilometrenin üzerindeki otomobil ve arazi taşıtları için ise herhangi bir garanti verilmemiştir.

 

Kanun’a aykırı olarak, firmalar lehine düzenlenen bu yönetmeliklerin Kanun’a uygun olarak yeniden düzenlenmesi için Ticaret Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz.

 

Tüketicilere, bir yılın altında garanti süresi verilen ikinci el taşıtları almamalarını öneriyoruz.

 


Bu haber 932 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim