Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
vedat ceylan
TÜKETİCİYE 6 MİLYAR $ FATURA !
20.01.2016

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye (TEDAŞ) bağlı elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirmesi öncesi ve sonrasında geciktirilen altyapı yatırımlarının faturası halka yansıtılacak !..

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanan program uyarınca elektrik dağıtım şirketleri için 2016-2020 yıllarını kapsayacak beş yıllık dönemde uygulamaya alınacak “rehabilitasyon projesinin” finansman ayağı “10 yıllık dönemlerle” tüketiciye yansıtılacak.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ve TEDAŞ Genel Müdürlüğü uzmanları ile yapılan ve üzerinde mukabakat sağlanan program uyarınca; elektrik dağıtım altyapısı için gerekli hat, trafo, kesici, direk temini gibi ekipmanlar için 14 milyar TL; kamulaştırma, izin, ruhsat için 2.8 milyar TL; sistem işletim ve buna ilişkin teknolojik yatırımlar için de yaklaşık 840 milyon TL harcama öngörülüyor.

 

Üzerinde uzlaşmaya varılan Türkiye elektrik dağıtım altyapısı rehabilitasyon projesi doğrultusunda dağıtım şirketleri, yaklaşık 6 milyar dolar (18 milyar TL) tutarındaki yatırımın bedelini beş yıl içinde abonelerden “tarife yoluyla” 10 yılda tahsil edecekler.


Bu yazı 6447 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim