Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ergün Kılıç
HIRSIZ EVİNDE, FATURALI SOYGUN YAPIYOR
28.04.2016

Anayasamız, devlete doğrudan veya dolaylı olarak tüketicinin korunması görevini vermiş, Sosyal hukuk devleti anlayışı ile hareket ederek, toplumun barış içinde yaşaması için kanunlarda zayıfların korunmasını temel ilke olarak da belirlemiştir. Sosyal devlet anlayışıyla yasal düzenlemeler yaparak güçsüz olan işçiyi, çiftçiyi, küçük tacir ve esnafı koruması altına alan devlet aynı koruma nedenlerinin varlığı nedeniyle Anayasa’mızın 172 maddesinde belirtilen "Devlet tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirleri alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder"  hükmü gereği yasal düzenlemeler yapılmıştır.

Devlet ahlaklılığı teşvik etmelidir.

Tüketicilerin ekonomik şartlarını, eğitim seviyelerini ihtiyaçlarını ve pazarlık gücünü göz önüne alarak adil tarafsız sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmeyi teşvik etmek devletin asli görevlerindendir. Ayrıca, Tüketicinin ihtiyaçlarına ve isteklerine cevap verecek üretim ve dağıtım sistemlerini oluşturarak mal ve hizmetlerin üretim, dağıtımlarıyla uğraşanların yüksek ahlaki davranış seviyesine ulaşmasını teşvik etmek de bu görevler arasındadır.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK), Amacına Uygun Davranmalı

EPDK nın kuruluş amacı, elektrik piyasasını düzenlemek, enerjinin kaliteli, sürekli, ekonomik ve çevreye uyumlu bir şekilde tüketiciye sunulması,  güçlü, rekabetçi ve şeffaf enerji piyasalarını oluşturacak düzenleme ve denetleme yapmak olarak belirlenmiştir. 

Peki, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ne yaptı?

Şeffaf davranması gereken EPDK, yayınladığı yeni yıl tarifesi ile varoluş ilkelerine aykırı davranarak Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararını yok saymıştır. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu elektrikte kayıp/kaçağın TCK’n unda hırsızlık suçu veya karşılıksız yararlanma suçu olduğuna karar vermiş EPDK yargı kararına uymak yerine " kayıp ve kaçak bedeli,  iletim bedeli, dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli, perakende satış hizmet bedeli " maliyetlerini gizleyerek, sorumluluğunu yerine getiren tüketicileri cezalandırmıştır.  Ayrıca Tüketicinin Evrensel Haklarına aykırı uygulamalarıyla Hırsızlama yöntemi ile başkalarının çaldığı elektriğin ücretini dürüst tüketicilere ödettirdiği gibi bu bedellere yenilerini ekleyerek faturalarda da gizlemiştir.

Elektrik piyasasının düzenlenmesinden sorumlu bulunan EPDK; Tüketicilerin Evrensel haklarından olan Ekonomik Çıkarlarını Korunması ve Zararlarını Tazmin Edilmesi Hakkına ve bilgilenme hakkına saygı duymalı düzenlemelerini dürüst tüketiciden yana yapmalıdır.

Üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğü sağlanmalıdır.

Şirketler değil tüketiciler korunmalı, ülkemizde Üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğü ilkesi hayat bulmalıdır.  Yürütme veya yasama kuvvetini kullananlar, bu kuvvetleri keyfi veya siyasi çıkar için değil kamu yararını gözeterek uygulamalıdır. Bu sebeplerle, Hiçbir Tüketicinin Yargı yollarını kullanmasına gerek kalmadan bir yasal düzenleme yapılarak haksız yere dürüst tüketiciden alınan elektrik bedellerinin iade edilmesi gerekmektedir.

Çalanın yanına kar kalmasın

 Hükümetin ve EPDK nın hukuk devleti ilkelerine, yargı kararlarına ve tüketici haklarına saygılı davranmalar için dürüst tüketiciler mücadele etmelidir. Haksız yere kendine ödettirilen elektrikte " kayıp ve kaçak bedeli,  iletim bedeli, dağıtım bedeli, sayaç okuma bedeli, perakende satış hizmet bedeli " ni geri almak için bölgelerinde faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketlerine başvuru yaparak haksız ücretlerin 10 yıl geriye dönük ayrıntılı faturalarını istemeli, kendilerinden kesilen haksız bedelin tutarı öğrenilmelidir.

Elektrik dağıtım şirketlerinden aldıkları cevaba göre tüketici hakem heyetlerine müracaat ederek haksız olarak kendisinden alınan ücretleri faizi ve KDV si ile birlikte iadesini talep etmelidir.

Bir Elin Nesi Var, İki Elin Sesi Var

Mücadelemizin davamı ve haklarımızı alabilmemiz için tüketiciler, dernekler, vakıflar ve site yönetimleri, Tüketici Hakları Derneğinin başlatmış olduğu “Faturalı soyguna son “kampanyasına destek olmalı, bu konuda dernek yetkililerinden bilgi edinmelidir. 


Bu yazı 8302 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim