Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ergün Kılıç
KAMUDA ÇALIŞAN TÜKETİCİLER İZNLERİNİ YARIDA KESTİ
21.07.2016

Ülkemizde yaşanan cuntacıların darbe kalkışması nedeniyle olağanüstü bir durum yaşanmakta, Başbakanlığın yayınladığı genelgeyle kamu çalışanlarını ikinci bir emre kadar yıllık izinleri sonlandırarak en kısa zamanda işlerinin başına dönmesini istedi.

Kamuda çalışan tüketicilerin izinlerini yarda keserek işyerlerine dönüyor ancak bir sorun var. Aylar önce erken rezervasyon yaptıranlar,  tatilin yapmakta olanlar tatillerine gitmek için otobüs, uçak bileti alanla, yer ayırtanlar ney yapacaklar, hakların nasıl ve nerelerde arayacak. Kamu çalışanı tüketiciler yarım kalan ya da hiç almadıkları hizmetlere peşin olarak ödedikleri bedelleri geri alabilecekler mi?

Kamuda çalışan tüketiciler almadığı hizmetin bedelini alabilir mi?

Ülkemizdeki olağanüstü durum ve Başbakanlığın Genelgesinin olağanüstü bir neden dolayı, tatillerini yarıda kesip geri dönecek olan ya da tatile gitmek ve tura katılmak üzere uçak bileti alan ve sözleşme yapan memurların hizmet almadıkları günler için, yapmadıkları yolculuk ve katılmadıkları tur için peşin olarak ödedikleri bedelleri geri alabilir

Tüketicinin yaptıkları sözleşmenin iptali ve senetlerin iadesi için yapmaları gerekenler şunlardır:

Tüketicinin korunması hakkında kanun ve paket tur sözleşmeleri yönetmeliğinde mücbir sebep nedeniyle sözleşmelerin iptal koşulları arasına sayılmaktır.

Tatil yapmakta olanlar;

· Bir otelde ya da pansiyonda konaklayarak tatillerini yapıyorlarsa, başbakanlık genelgesi gereği tatillerini yarıda keseceklerinden dolayı hizmet almadıkları günler için peşin olarak ödedikleri bedeli geri istesinler. Eğer tur şirketi aracılığıyla gitmişseler otel yönetiminden otelden ayrıldığı tarihi belirtir yazı almalıdırlar. Otel pansiyon vb turistik işletmeler tüketicini bu talebine yerine getirmeleri yasal bir zorunluluktur. Tüketiciler olumsuz cevap alırlarsa, ayrıldıktan sonra kalıkları otel ya da pansiyona iadeli taahhütlü mektup göndererek almadıkları hizmetin bedelini talep etmelidirler.

Tatile gitmemişse

Tatile çıkmamış ancak rezervasyon yaptırmış tüketiciler yapmadıkları yolculuk, katılmadıkları tur, kullanmadıkları otel hizmetler nedeniyle peşin olarak ödedikleri bedeller için otel/ firma veya tur şirketlerine durumlarını bildirerek yapmış oldukları tur sözleşmesini, biletlerini iptal edilmesini talep etmelidirler. ( iadeli taahhütlü bildirim sorun yaşandığında deli olacağından önemlidir)  bildirimlerini içeriğinde sözleşmeden dönem gerekçesi, sözleşmeyle birlikte düzenlenmiş olan senet, peşin ödemen para ve ne gibi yükümlülükler var ise iptal edilerek tüketiciye iadesin talep etmelidir.

Tüketici olumsuz cevap alırsa

Gönderilen iadeli taahhütlü mektuba olumsuz cevap verilmesi ya da hiç cevap verilmemesi durumunda, istenilen bedel 2320TL’nin altında ise tüketici ikamet ettiği yerdeki Kaymakamlıkta bulunan ilçe tüketici hakem heyetine başvuruda bulunması. Tüketicinin ikamet ettiği ilin büyükşehir olması durumunda,  2320TL ile 3480TL arasındaki bedel için il tüketici hakem heyetine, eğer tüketicinin ikamet ettiği il büyüksehir değilse ve o ilin merkezine bağlı bir yerde ikamet ediliyorsa, 0-3480TL’ye kadar olan bedeller için söz konusu ile bağlı il tüketici hakem heyetine başvuruda bulunması gerekmektedir.


Bu yazı 4375 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim