Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ergün Kılıç
AYIPLI SAMSUNG'DAN NOTE 7 DE TÜKETİCİ HAKLARI
12.10.2016

Samsung,  Galaxy Note7’ler bataryasındaki bir hatadan dolayı ateş alması nedeniyle değişim programı başlattı ancak bataryadan kaynaklanan sorunu çözemeyince bu modelin üretimini durdurduğunu açıkladı.

Samsung’a yaklaşık 17 milyar dolarlık bir zarara neden olan Galaxy Note7, Güney Kore’yi de şoke etti. Note7, Türkiye’de de artık satılmıyor.

Tüketicininim Korunmasa hakkında kanunda tüketicilerin ayıplı mallar nedeniyle hakları nelerdir?

Samsung'dan Note 7  cep telefonu satın alan  tüketiciler öncelikle telefonu satın aldıkları firmalara başvuruda bulunarak seçimlilik haklarından birini kullanacağını bildirmesi gerekir.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan mal olarak tanımlamıştır

Tüketici, ayıplı mallarda seçimlik haklarının yanı sıra, ayıplı malın neden olduğu; Ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan Kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına sahiptir.  Ayıplı malın neden olduğu her türlü zarara karşı başvuru süresi 3 yıl olarak belirlemiştir.

Ayıplı mal nedeniyle İmalatçı-üretici, ithalatçı ve satıcı ürettikleri, ithal ettikleri ve sattıkları mallardan dolayı tüketiciye karşı sorumludur. Tüketici ayıplı mal nedeniyle seçimlilik haklarından sözleşmeden dönme ( para iadesi) hakkını kullanabilir. Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır.

Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11.01.2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.

Samsun firması üretimin ayıplı olmasın kabul etmesi ve piyasada bulunan ayıplı Samsung'dan Note 7’ ürününü toplatılmasına kara verdiğini basın yoluyla duyurmuştur. Malın ayıplı olduğu kabul etmesi ve geri toplatması işlemi başlatması nedeniyle tüketici Tüketicinin Korunması hakkında Kanuna göre seçimlilik haklarından birinin kullanabilir.

Satıcılar Note 7'yi başka bir Samsung akıllı telefon modeli ya da başka bir firmanın modeliyle değiştirmeleri açısından teşvik edebilir,  ancak tüketiciler yasal haklarını kullanırken seçimlilik hakkının tüketicide olduğunu unutmamalıdır. Tüketiciler isterse başka bir model akılı telefon alabilir tüketici istemezse Satıcı ve sağlayıcının tüketicilere yenisini alın dayatması yapamaz.  Tüketicinin Korunması hakkında Kanuna göre Seçme hakkı tüketicinindir.

Tüketicilerin sorunla karşılaşması durumunda Tüketici Hakları Derneğinden yardım talep edebilirler. Tüketici hakları derneği hukuk komisyonları bu konuda tüketicilere yardım etmeye hazırdır.


Bu yazı 4291 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim