Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ergün Kılıç
2017 YILI TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ PARASAL SINIRI
04.12.2016

Tüketiciler olarak satın aldığımız herhangi bir mal veya hizmetin ayıplı (kusurlu) olduğunda öncelikle satıcı veya sağlayıcıyla yüz yüze konuşarak görüşerek çözmek isteriz.  Ancak bu isteğimiz her zaman sorunu çözmediği gibi bezende sinirlerinizin bozulmasına da neden olmaktadır. Böyle durumlarda ne yapacağımızı, bu haksız durumu nasıl çözeceğimizi yollarını araştırırız. Biliyoruz ki ülkemizde hak aramak zahmetli, pahalı ve süre bakımında uzun zaman almaktadır. Tüketiciler bu durumda çoğu zaman hak aramaktan vazgeçmektedirler.

Satıcı ve sağlayıcılar karşısında güçsüz olan tüketicileri korumak amacıyla Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun tüketiciyle satıcı ve sağlayıcı arasındaki uyuşmazlıklara çözüm getirmek amacıyla çıkarılmıştır.  Bu kanuna dayanılarak Ticari veya mesleki olmayan amaçlarla mal ve hizmet alan gerçek ve tüzel kişilerle kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler arasında meydana gelen uyuşmazlıkları çözmek amacıyla Tüketici Hakem heyetleri kurulmuştur.

Hakem heyetlerine başvurulardan herhangi bir ücret alınmaması ikamet ettiği sınırlar içerinde kaymakamlıklarda görev yapması, tüketicinin hak aramasında önemli kolaylıklar getirmiştir.  Ayrıca tüketiciler Tüketici Mahkemeleri nezdinde açılacakları davalar da her türlü resim ve harçtan muaf tutulmuştur.

Tüketici Hakem Heyetine Başvurular da Nelere Dikkat Etmeli?

 Hakem Heyetine başvuruda; Tüketici şikayetlerini ikamet ettikleri veya mal veya hizmeti satın aldıkları il veya ilçe sınırları içerisinde görev yapan Tüketici Hakem Heyetine şahsen yapması gerekir. Dilekçesinde ekine şikayetini kanıtlayan belgelerin (Fatura, Garanti Belgesi, Sözleşme vb..)  ikişer nüsha fotokopisi çekilerek bir dosya ile birlikte hakem heyeti  evrak bürosuna  kayıt numarası alarak vermelidir. Tüketici Hakem Heyetine başvuru formunda seçimlilik haklarından birini (Paramın İadesi, Yenisi İle değiştirilmesi, Tamir Edilmesi ve Ayıp oranında indirim yapılası) açık olarak ifade etmelidir.  Tüketici aynı konudaki uyuşmazlık için birden çok tüketici hakem heyetine başvuruda bulunmamalıdır.

Tüketici, Hakem Heyetine başvurularda satın aldıkları Mal veya hizmetin parasal değerine göre başvuru yapmalıdır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yayınlamış olduğu tebliğde 2017 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerinin parasal sınırlar İlçe tüketici hakem heyeti için 2 400 TL altında, il tüketici hakem heyetleri için, 2 400 - 3 610 TL arasında,  Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde görev yapan Tüketici Hakem Heyetleri için 3 610TL altında ve Tüketici Mahkemelerine başvuruları da 3610 TL üzeri olarak belirlemiştir.

Hakem heyeti karaları satıcı sağlayıcı ve tüketiciyi bağlayıcı nitelikte olduğu unutulmamalıdır. Hakem heyeti kararının istenilen doğrultuda olmadığını düşünen taraf onbeş gün içerisinde Tüketici Mahkemesine itiraz etmezse karar kesinleşmiş olur. 


Bu yazı 7987 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim