Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ergün Kılıç
Amaç Ne? Faturalı soygun!...
19.09.2018

"Yazın sıcağında doğal gaz alacaksınız kışın yakacaksınız, Fatura ödeme derdinde kurtulacaksın "dediler 300 dolara tüketicilere sattılar. Özeleştirme sonrası Doğal gaz sayaçları hassasiyetini kayıp ediyor dediler 20 yılın dolduran sayaçları söküyorlar yerine mekanik sayaç zorla takıyorlar ve yaklaşık 450 TL güvence bedeli alıyorlar.(Ankara İçin 960 bin Abone x 450 TL siz hesaplayın)

Sayaç değiştirilmesindeki amaç EPDK nın “Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ortaya konuyor amaç sayaç hassasiyeti değil şirket karıdır.

Şirket adaleti?

”. , piyasanın işleyişini olumsuz yönde etkileyen mali risklerinin bulunduğu ve en önemlisi de Kanun kapsamında hedeflenen piyasa yapısında aksaklıklara neden olduğu görülmektedir.

Buyurun yorum sizin!

EPDK yaptığı açıklamada “Faturalı (mekanik) sayaç kullanmakta olan tüketiciler tükettikleri doğal gazın reel ve güncel değerini öderken, yani maliyeti yansıtan fiyatları öderken, ön ödemeli sayaç kullanan tüketicilerin, tükettikleri doğal gazın maliyetini yansıtan fiyatları ödememektedir. Bu iki grupta yer alan tüketicilerin, birim metreküp başına farklı fiyatlarla karşı karşıya kalmalarının, tüketiciler arasında eşitsiz ve adaletsiz bir uygulama ortaya çıkmasına neden olduğu görülmektedir.”

“Peki ön ödemeli sayaçlarda bu uygulama nasıl yapılacaktır?

Uygulama esnasında, tüketicilerin sayaçlarında bulunan krediler ile ilgili herhangi bir uygulama yapılmaksızın öngörülen sistemde dağıtım şirketlerinin aylık olarak sayaçlarda okuma yapılması, bu okumalar üzerinden dönemsel olarak ortalama günlük tüketim miktarlarının hesaplanması, yapılan doğal gaz alımları sonrasında bu tüketim miktarları üzerinden işlem yapılması, dönem içerisinde düzeltme katsayısı değişikliklerinde, ısıl değer değişikliklerinde ve meydana gelebilecek olası fiyat değişimlerinde, son doğal gaz alımından değişime kadar olan süredeki tüketimlerin düşülmesi ve kalan miktar için güncelleme yapılması öngörülmektedir." Deniyor

Tüketici Hakları Derneği  mücadeleye davam etmekte ..yaptığı basın açıklamasında ;

“…
EPDK, doğal gaz firmalarının isteğine göre hareket etmektedir. EPDK, tüketici haklarını ayaklar altına almıştır.

Zaten, doların artışıyla birlikte konutlarda kullanılan doğalgaza şimdiden %9 oranında zam yapılmıştır. Görülüyor ki, doların artışı bugünkü hızıyla devam ederse bundan sonra doğal gaza yağmur gibi zam yapılacaktır.


EPDK Yönetmeliğinin iptali için dava açılacak

Tüketici Dernekleri Federasyonu konuyu yargıya taşıyor. Kesin çözüm Tüketicilerin güçlerini birleştirmeleri ve  örgütlenmeleridir.


Bu yazı 3339 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim