Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ergün Kılıç
DOĞALGAZ REKLAMLAR BİTTİ ELLER CEBE!..
26.11.2015

 

 Yazın sıcağında doğalgaz alacaksınız kışın yakacaksınız, Fatura ödeme derdinde kurtulacaksın. İstediğiniz zaman istediğiniz kadar doğalgaz ve su alabileceksin. Doğalgaz ve suya gelen zamlardan etkilenmeyeceksin. Dünyanın birden çok ülkesinde ön ödemeli sayaç sistemleri yıllardır kullanılıyor neden bizim tüketicilerimizde bu imkânlardan yaralanmasın. İyi bir tanıtım tüketicinin yararına görünüyor tüketiciyi ne kadar çok düşünen var bu ülkede ne mutlu bize!..

Reklamlar Bitti 

Ankara Büyükşehir Belediye Yönetimi kararıyla tüketiciler eller cebe, Ankara'da abonelik işlemlerinde 31 Aralık 2003'e kadar, sayaç bedeli olarak 300 dolar alınmış ve servis hattı bedeli olarak yapılan işin maliyeti de dolar bazında tahsil edilmişti. EPDK 01 Ocak 2004'ten itibaren uygulamayı değiştirmiş ve sayaç bedeli olarak 150 dolar KDV, servis hattı bedeli olarak 150 dolar KDV olmak üzere 300 dolar KDV alınmasını karara bağlamıştı.  EPDK yapmış olduğu denetimde binlerce tüketiciden haksızı yere iki kez servis bedeli olarak 150 Dolar tahsil edildigi ortaya çıkmıştı. Tüketiciden haksız alınan dolarlar gaz olarak geri iade edilmişti. Bu işin başka boyutu tüketicilerin haklarını aramada Tüketici Hakları Derneğinin emekleri çoktur.

Doğalgazda Özelleştirme İle Birlikte Saat Oyunu Devam Etmekte

 Evde olmadığınız bir zamanda “ÖN ÖDEMEL SAATİNİZ”  “saatiniz on yılını doldurdu”, “saatiniz arızalı”, “aboneliğiniz eşinizin üzerinde kendi üzerinize alın” daha birçok gerekçe ile sökülüp yerine sizin isteğiniz dışında mekanik sayaç takılmakta bu konu ile ilgili Tüketici Hakları Derneğine ve Tüketici Hakem Heyetlerine günde onlarca şikayet geliyor. Arızalı ise tamir edilemez mi?  On yılını doldursa da çalışmasında bir sıkıntı yok ise değiştirilmesi mi gerekmekte? Satarken övgü yağdırdığınız ön ödemeli sayaçlara ne oldu da mekanik sayaç dayatması yapıyorsunuz?  Dünyanın birçok ülkesinde ön ödemeli sayaç uygulaması kaldırıldı mı da bizim ülkemizde sayaçlar kanunsuz şekilde sökülüp çöpe atılıyor?

Ön Ödemeli Sayaçları Neden Atalım?

Milli ekonominin ve ticaretin gereklerine ve kamu yararına uygun olarak Türkiye hudutları içinde her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin doğru ayarlı ve uluslararası birimler sistemine uygun olarak imalini ve kullanılmasını sağlamak amacıyla Ölçüler ve Ayar Kanunu çıkarılmıştır.  Ön ödemeli yüz binlerce tüketici mağdur edilerek ön ödemli saatleri sökülüp atılarak yerine,  mekanik saatin takılması milli ekonominin ve ticaretin gereklerine ve kamu yararına uygun mudur? Onlarca sayaç istasyonları, ölçü ve ölçü aletleri tamir ve ayar istasyonları varken arızalı ön ödemeli sayaçları tamir edemiyor mu?  

Yetkili Kurum Denetimleri Sıklaştırmalıdır.

Değerli tüketiciler uluslararası birimler sistemine göre yapılmış olan veya bu sisteme göre imal edilen, nitelikleri bakımından Ölçü Ayara Kanun hükümlerine uygun bulunan ölçü ve ölçü aletlerinin hiçbir ticari gerekçe ile yasaklanamaz ve tüketicilerin seçimlilik haklarına aykırı olarak mekanik sayaç dayatılamaz.  EPDK bu hukuksuz durmam dur demeli denetimlerini sıklaştırmalıdır. Tüketici Hakem Heyetlerinden ve Tüketici Hakları Derneğinden bilgi almalıdır. Tüketicilerin bu durumla karşılaşmadı durumunda Tüketici Hakları Derneğinden hukuki yardım talep etmelidir.


Bu yazı 8603 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim