Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
vedat ceylan
2016 BÜTÇESİ
17.12.2015

Geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ve 1 Ocak - 31 Mart 2016 dönemini kapsayacak 2016 Yılı Merkezi Yönetim “Geçici Bütçe” Kanunu Tasarısı’nın ardından yılın geri kalan bölümünde uygulanacak “2016 Bütçe Tasarısı”nın bu ay içerisinde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

     

“Geçici Bütçe” Kanunu Tasarısı 2015 ve daha önceki yıllarda taahhüde bağlanmış iş ve hizmetlere ait ödemelere ödenek sınırları çerçevesinde devam edilmesini öngörüyor.

     

Proje ve karakteristiği makine teçhizat, bilgisayar yazılım ve donanımı, idame yenileme, bakım onarım, büyük onarım, tamamlama, etüt proje ile yayın alım ve basımı olan yıllık toplu projeler hariç olmak üzere, 2015 yılı yatırım programı ek yatırım cetvellerinde yer alan ve geçen yıl itibariyle “tamamlanmış projeler” için bu yıl harcama yapılamayacak.

 

2015 yılı yatırım programı ek yatırım cetvellerinde yer alan, geçen yıl tamamlanması öngörülen projelerden “tamamlanamayanlar” ile bu yıl ve sonraki yıllarda “tamamlanması” öngörülen projelere ilişkin ödemeler ise yapılacak.

 

2015 Yatırım Programı’nda yer almasına rağmen Haziran ve Kasım seçimleri nedeniyle gündeme getirilemeyen büyük çaplı kamu yatırımların önümüzdeki yıla sarkması yeni projelerin programa alınmasını olumsuz yönde etkileyecek.

 

2016 yılı bütçesinin genel harcamalar kalemi göz önüne alındığında; ulaştırma, eğitim, sağlık ve özellikle savunma sanayiine ilişkin projelerin öne çıktığını görmek mümkün olacak.

 

Rusya ile yaşanan son uçak krizi ve bölgemizdeki istikrarsızlık; savunma ve enerji sektörüne ilişkin harcamaların 2016’dan itibaren artış sürecine gireceği yeni bir dönemin de başlangıcı olacak.

 

Bu arada, bir süredir enerji sektörüne ilişkin yatırımları özel sektöre bırakan EÜAŞ, TKİ, BOTAŞ ve TPAO gibi kamu kuruluşlarının yeniden yatırımcı kimliklerine döneceğini de öngörebiliriz.

 

Bu öngörü doğrultusunda Konya Karapınar ve Afşin Elbistan havzalarındaki yeni kömür sahalarına ilişkin yatırımlar yanında, doğalgaza alternatif olarak ithal edilecek LNG’nin değerlendirileceği LNG terminali, 3. Nükleer santral, rüzgar ve güneş enerjisine dayalı yatırım projelerinin hız kazanmasını bekleyebiliriz.
Bu yazı 4599 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim