Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Mehmet Özkan
TCMB OCAK 2016 BEKLENTİ ANKETİ
14.01.2016

Bugün itibariyle TCMB Ocak 2016 beklenti anketi yayınlandı. Ankette; enflasyon beklentileri, faiz beklentileri, döviz kuru beklentileri, cari işlemler dengesi beklentileri ve GSYİH beklentileri yer alıyor. Bu yazıda beklenti anketindeki verilerle kendi tahminlerimi belirteceğim.

1. 12 Ay Sonrası Enflasyon Beklentisi: TCMB anketine göre 12 ay sonraki enflasyon beklentisi TÜFE bazında %7,50- 7,99 aralığında olmuştur. Benim beklentim ise %9,5-10 aralığında olacağıdır.

2. Döviz Kuru Beklentisi: 2016 yılsonu döviz kuru beklentisi ankette 3,17 olmuştur. Benim beklentim ise 3,25-3,30 civarında olacağıdır.

3. Fazi Beklentisi: DİBS yıllık bileşik faiz oranı beklentileri on iki ay sonrası 10.62 olmuştur. Bana göre de bu oranın üzerine çok fazla çıkmayacaktır.

4. Ankette cari açık stok bazda 2016 yılı için 34,3 milyar TL olarak belirtilmiştir. Ancak stok değişkenlerle ilgili oran tutturmak hem zor hem de yanıltıcı olduğu için ben oransal olarak rakam vermek istedim. Bence 2016 yılı sonunda cari açık oranı %4 civarında olacaktır. 

5. Büyüme Beklentisi: Ankette 2016 yılı büyüme beklentisi 3,4 olmuştur. Bence de bu oranda ya da bu oranın 0,3-0,4 puan üzerinde olacaktır.

Beklenti anketine değinmemin özellikli sebebi; piyasaların karmaşık ve kestirilemez durumda olduğunda beklentilerin büyük önem taşımasından kaynaklanmaktadır. Bu tür durumlarda beklentiler ani şoklara karşı kalkan görevi görmekte ve piyasaları kısa vadeli olarak korumaktadır. Kısa vadeden sonra ise gerçekleşen olay ya da durumlar şoklar kadar şiddetli bir etki yaratmamaktadır. Günümüzde artık piyasalar bu taktikle hareket etmektedir. Başlangıç aşamasında beklentiler satılıp gerçekleşmeler alınmaktadır. Bu yönüyle beklenti ve gerçekleşme arasındaki, özellikle olumsuz farklar, fazla zarara sebep olmaz. Ancak eğer piyasalar beklentileri satmadan ,gerçekleşmeyi tamamen satın alırsa bir zarar oluşması durumunda zararın da tamamını satın almış olacaktır. Bu yüzden hem firma bazında hem de bireysel olarak beklentileri dikkate almakta yarar vardır.

 

 

 


Bu yazı 5474 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2019 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim