Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Şimşek'ten enflasyon yorumu: Ciddi bir mücadele gerekecek
FUTBOL
2016-01-04 10:58

Şimşek'ten enflasyon yorumu: Ciddi bir mücadele gerekecek

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Enflasyondaki tablo arzuladığımız bir tablo değil. 2016'da çok ciddi bir mücadele gerekecek, başarılabilir " dedi.

Şimşek'ten enflasyon yorumu: Ciddi bir mücadele gerekecek

2015 yılı enflasyonu yüzde 8,81 oldu

"Enflasyondaki tablo arzuladığımız bir tablo değil" diyen Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Enflasyon tablosu çok iyi değil. Gıda fiyatlarındaki katılık devam ediyor. Ciddi bir reform gerekiyor. Genel makroda performansta enflasyon, karnemizin nispeten düşük  olduğu bir alan. Enflasyonda 2016'da çok ciddi bir mücadele gerekecek, başarılabilir. 2016'da en öncelikli makro sorunlardan biri enflasyonla mücadele olacak" dedi.

NTV Para yayınında Doğuş Yayın Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım'ın sorularını yanıtlayan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Asgari ücretin reel olarak yüzde 20 artmış olması da ciddi bir handikap. Bunun enflasyona yansımaları olabilecek. Asgari ücret artışının maliyetlere yansıması yüzde 1.8-2.8 arasında olabilir, firmalar bunun maliyetini tamamen yansıtmayabilir. Yapılan çalışmalar asgari ücretin enflasyona etkisinin yüzde 1.1-2.2 arasında olabileceğini gösteriyor" dedi.


Bu haber 1939 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2021 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim