Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
BU ZAM DEĞİL, TÜKETCİYE YAPILAN ZULÜMDÜR.
POLİTİKA
2018-09-14 14:49

BU ZAM DEĞİL, TÜKETCİYE YAPILAN ZULÜMDÜR.

Bursa Tüketiciler Dernegi Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz Son günlerde tüketicinin canın yakan zamlarla ilgil açıklama yaptı. Açıklama da "Yeni yılda “uyarlama” adı altında yapılan zamları, döviz dalgalanmasıyla oluşan kur farkı tetikledi. İğneden ipliğe tüm ürünlere zam geldi.Fırsatçı ve stokçu zamlarıyla birlikte tüketici şaşkına döndü.Mutfağına ateş düştü." dedi.

Eskiden zam yapıldığında, hiç olmazsa tüketici bilgilendirilir, zam gerekçeleri açıklanırdı. Şimdi devir değişti. Öylesine hesapsız, kitapsız zam yapılıyor ki; açıklaması kolay değildir. Bu nedenle zamlar sessiz sedasız uygulanmaktadır.

Örneğin; Bu memlekette domatesin fiyatı daların fiyatını geçmiş. Bu fiyatın kur ile doğrudan ne ilgisi var. Yerli saman zamlandı. Kur ile ne ilgisi var. TÜİK verilerine göre salatalık ve patates bir yıl içinde %80'nin üzerinde zamlanmış, ne ilgisi var. Üreten perişan, tüketici perişan. Bu durum tüketiciye nasıl açıklanır merak ediyoruz. Sorumlusu kim bilmek istiyoruz.

Tüketici zamların ağır yükü altında ezilirken, fırsatçı ve stokçu durumdan nemalanmaya çalışıyor. Bazı marketler etiket fiyatlarını günceleştiriyor. Yapılacak bir denetimle, son bir ay içinde ürün etiketlerinin nasıl değiştirildiğini ortaya çıkarmak mümkün. Biz fırsatçıları tanıyoruz.Yetkililere de çağrıda bulunuyoruz. Fırsatçıları, stokçuları ve etiket güncelleştiren marketleri, mağazaları ortaya çıkarınız. Kamuoyuna teşhir ediniz.

Tüketici bu acımasız zam sarmalı içinde limon gibi ezilmektedir. Alım gücü her geçen gün düşmektedir. Buna mutlaka bir çare bulmak ve mali durumunu iyileştirmek gerekir. Aksi halde bu zamlarla aile yaşamının sürdürülmesi mümkün değildir. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Acil bir çözüme ihtiyaç vardır. Küçük üreticilerin desteklenmesi, üretim ekonomisine geçilmesi ve maaş ve ücretlerin enflasyona göre yeniden belirlenmesi acil ihtiyacımız ve talebimizdir.

 


Bu haber 1761 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2021 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim