Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Memurun Bir Yılı
TÜKETİCİ YARDIM
2019-01-01 19:43

Memurun Bir Yılı

Birleşik Kamu İş sendikası Genel Başkanı Mehmet Balık bir yeni yıl nedeniyle bir açıklama yaptı.

2018 yılı ekonomik krizin iyiden iyiye kendini hissettirdiği bir yıl olarak geride kalmaktadır. Kriz en çok çalışan kesimleri etkilemiş, çalışanların yıl içerisinde aldıkları ücretler hayat pahalılığı karşısında sürekli olarak gerilemiştir. Asgari ücret ile geçinenleri etkilediği kadar devlet memurlarını da yakından etkilemiştir.

2018 yılı memurlar adına yoksulluk, güvencesizlik ve verilen sözlerin tutulmadığı bir yıl olarak geride kaldı.

Enflasyon tavan yaptı ücretler eridi

Konfederasyonumuzun her ay için düzenli olarak gerçekleştirdiği “halkın enflasyonu” araştırması 2018 yılında çalışanlar adına acı gerçeği ortaya çıkardı. Enflasyon oranı TÜİK verilerine göre 2018 yılının son aylarında yüzde 25.24’e yükselerek son 15 yılın zirvesine ulaştı.

2018 yılının son aylarında ülkemiz de açlık sınırı 2300 TL, yoksulluk sınırı ise 8000 TL’ye dayanmıştır.

Bu durumda ülkemiz de çalışan eğitim çalışanlar, sağlık çalışanları, büro çalışanları, yerel yönetim ve ulaşım çalışanları ve diğer kamu kurumlarına bağlı devlet memurlarının aldıkları ücret yoksulluk sınırının altında kalmıştır.

2018 yılında ülkemiz de öğretmen maaşların 4.247 TL iken yükseköğrenim mezunu hemşire maaşı ise 4.124 TL olmuştur. Türk Lirasının döviz kuru karşısında 2018 yılında yüzde 40’ın üzerinde değer kaybetmesi, ülkemiz de öğretmen ve hemşirelerin maaşlarını AB ülkelerine oranla gerilemesine neden oldu.

AB ülkelerinde yeni mesleğe başlayan öğretmen ve hemşirelerin yıllık kazanç oranları 35.000 ile 40.000 Euro civarında değişim gösterirken, ülkemiz de öğretmen ve hemşire maaşları yıllık olarak 7000 Euro, aylık olarak ise yaklaşık 600 Euro civarına denk düştü.

Memurlara verilen sözler yine tutulmadı

Yıllardır devlet memurlarına verilen “3600” ek gösterge sözü 24 Haziran seçimleri öncesinde tekrar gündeme getirilmesine rağmen, seçimlerin ertesinde boş bir vaat olarak kalmıştır. Öğretmenler, hemşireler, din görevlileri ve emniyet görevlilerine “3600” ek gösterge sözü 2018 yılında da yerine getirilmemiştir.

Güvencesizlik memurları ve memur adaylarını intihara sürükledi

2018 yılına ülkenin farklı alanlarında farklı iş kollarına mensup yurttaşların “geçinemiyoruz” diyerek intihar girişimleri damga vurdu. Onlarca yurttaş ülkenin çeşitli yerlerinde intihar girişimlerinde bulunarak “ekonomik kriz” karşısında bulunduğu çaresizliği dile getirdi.

Kamuda çalışma ilişkilerinin sözde performans değerlendirmesi adı altında mobing ve baskıya maruz bırakılması neticesinde 2018 yılında devlet memurlarının intihar girişimi oranlarında artış meydana geldi.

2018 yılı içerisinde resmi olmayan verilere göre 30’dan fazla memur ekonomik sıkıntılar, çalışma yaşamında ki ağır stres ve baskıya bağlı olarak yaşamına son verdi.

Atanamayan öğretmenlerin sorunları bu yılda çözülmediği gibi, birçok öğretmen adayı işsizlik ve geçim sıkıntısı nedeni ile yaşamına son verdi. İntihar ettiğinde cebinde 10 TL’si bulunan ataması yapılamayan İbrahim öğretmen ve yine ataması yapılamadığı için intihar eden Merve öğretmen ülkemiz de ataması yapılamayan öğretmenlerin ve diğer memur adaylarının durumunu gözler önüne serdi.


Bu haber 1588 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2021 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim