Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Direnişin ve umudun Başkenti Ankara hiçbir zaman saltanata teslim olmadı
TOPLUM
2019-01-01 20:01

Direnişin ve umudun Başkenti Ankara hiçbir zaman saltanata teslim olmadı

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 99. yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaparak, “Direnişin ve umudun başkenti Ankara hiçbir zaman saltanata teslim olmadı” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mustafa Kemal Paşa’nın 99 yıl önce 27 Aralık’ta Ankara’ya gelişi, Ankara’nın fiilen başkentliğinin tescil edildiği gündür. Çankaya’da Dikmen sırtlarında 20 bin kişilik Ankara’da 80 bin kişi ile seğmenlerin Kızılca Günü’nde karşılanması Milli Mücadele’nin ve yeni bir devletin kuruluşunu muştuluyordu bize. Bu geliş geleceğin gelişiydi. Bu geliş Cumhuriyetin ayak sesleriydi. Onun içindir ki Cumhuriyet’in Başkenti Ankara’nın, yeni şehrinin gelişimi Çankaya yönünde planlandı. Zafer Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı yüzünü Çankaya’ya döndü. Çankaya devletin adı idi. İdari mekânlar, yeni rejimi temsil eden yapılar bakanlıklar TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Çankaya’da kuruldu” diye konuştu.

Direnişin ve umudun Başkenti Ankara’ya iyi ki geldin, hoş geldin

Candan şöyle devam etti:

“Bir zamanlar Çankaya’ya çıkmak, köşke çıkmak kavramı vardı. Belleklerimiz unutmaz. Cumhuriyetin bütün izlerini silmek isteyenler, mekansallığını yok etmek isteyenler ve onlarla saf tutan sahte yüzler bilsinler ki, direnişin ve umudun Başkenti Ankara hiçbir zaman saltanata teslim olmadı, olmayacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı emanetleri ve kentsel hatıralarını korumak için mücadele etmeyi… bu kente geldiği gün olan 27 Aralıkta tüm dünyaya gösterdiği milli mücadele günlerinden öğrendik öyle de devam edecek. Bir ülkenin makus talihini yenen Milli Mücadele’nin 100.yılı olan 2019 yılına girerken, devrimin, direnişin ve umudun Başkenti Ankara’ya iyi ki geldin, hoş geldin”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi


Bu haber 1481 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2021 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim