Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Bu Kadarı da Pes Dedirtti
YEREL YÖNETİM
2019-02-17 20:30

Bu Kadarı da Pes Dedirtti

“Göreme’de Peri Bacaları’nı göreme diye tarih katliamı”

 

Daha önce üzerine beton dökülerek merdivenler inşa edilen UNESCO Dünya Miras Listesindeki Kapadokya’da, bu sefer de Göreme’de peri bacalarını göremeyelim diye inşaat yapılması pes dedirtti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya’da peri bacalarına zarar verilmesine ve tarih katliamına fütursuzca devam edilmesine tepki gösterdi.

Göreme’de Peri Bacaları’nı göremeyelim diye beton bacalar dikiliyor, sonrada AKP çevreye saygılı yerel yönetimlerden bahsediyor

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kamuoyunda Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Göreme beldesi Ünlü Sokak'ta peri bacalarının yanına inşaat yapıldığına dair haberler ve videolar paylaşıldı. Doğa, tarih ve kültür düşmanı zihniyet her yıl yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği bir turizm beldesi Göreme’yi rant uğruna katlediliyor. Daha önce de kayaların üzerine beton dökülerek merdivenler inşa edilmiş, restorasyon çalışmalarında da doğal dokuya ciddi zarar verilmişti. Tüm bunları yargıya ve kamuoyuna taşımıştık. Şimdi de akla zarar bir şekilde peri bacalarına zarar verecek şekilde inşai çalışmalar yapılıyor. İnşaat duvarında ise ‘Denetimi Göreme Belediye Başkanlığı tarafından yapılıyor’ tabelasının asılı olması ise içler acısı bir durumdur.  Tarihi ve doğayı koruması gereken kamu kurumu bu şekilde denetim yapıyorsa ağlanacak haldeyiz.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hinterlandımızda yer alan Nevşehir’de yaşanan doğa ve tarih katliamına karşı sessiz kalmayacağız.  Göreme’de Peri bacalarını göremeyelim diye beton bacalar dikiliyor. Sonrada AKP çevreye saygılı yerel yönetimlerden bahsediyor.  İnşaata izin veren belediye ve Koruma Kurulu kararlarının iptali için yargıya taşıyoruz. Sorumluluğu bulunan ve buna izin veren Göreme Belediyesi, Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri dahil, tüm yetkililer hakkında TCK m. 257 uyarınca görevi kötüye kullanma ve 2863 sayılı Kanuna muhalefetten, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız” diye konuştu.

 

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

 

“ Öncelikle doğal SİT alanı içerisinde yer alan bölgede öngörülen işlem için Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’nün nasıl izin verdiğini anlamakta zorluk çekiyoruz. Denetimi Göreme Belediyesi tarafından yapılıyor tabelası ayrıca trajikomik bir durum.  UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, Erciyes Dağı ve Hasan Dağı tüflerinin, rüzgar ve su aşındırması sonucunda oluşan olağanüstü kaya şekillerinin tahrip edilmesi 2863 sayılı Kanuna açıkça muhalefet etmektedir. 2863 sayılı Kanunun 65. maddesi uyarınca ‘Tescil edilen SİT alanları ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile koruma alanlarının bu Kanuna göre tebliğ veya ilan edilmiş olmasına rağmen yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarar görmesine kasten sebebiyet verenler ile koruma bölge kurullarından izin almaksızın inşai ve fiziki müdahale yapanlar ve yaptıranlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır’ der. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak doğal, tarihi ve kültür varlıklarımızın korunması için mücadeleye devam edeceğiz. Koruma kurulunu ve belediye yetkililerini sorumlu davranmaya davet ediyoruz.”


Bu haber 1623 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2021 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim