Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
SON DAKİKA: EPDK’DAN İGDAŞ’A FATURA İPTALİ YAZISI
EKONOMİ
2020-05-07 16:36

SON DAKİKA: EPDK’DAN İGDAŞ’A FATURA İPTALİ YAZISI

EPDK mevzuata aykırı kesilen faturaların iptali istemiyle İGDAŞ'a yazılı uyarı gönderdi. Corona virüsü nedeniyle sayaç okumalarda aksaklıklar yaşanmış İstanbul'da 40-45 günlük doğalgaz faturaları tüketicilere kesilmişti. Yasal olarak en fazla 35 günlük fatura kesilebiliyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İGDAŞ'a bir yazı göndererek mevzuata aykırı olarak kesilen ve tüketici mağduriyetine sebep olan bütün faturaların iptal edilmesini istedi.

EPDK, İstanbul'da ikamet eden doğalgaz abonelerinden yoğun şekilde gelen yüksek fatura şikayetlerini tek tek inceleyerek, dağıtım şirketi İGDAŞ'ın mevzuata aykırı sürelerde abonelerine fatura düzenlediğini tespit etmişti.

35 GÜNDEN FAZLA FATURA KESİLEMİYOR

Mevzuata göre faturaların 35 günden fazla olmaması gerekirken, vatandaşlara 40-45 günlük fatura kestiği belirlenmesi üzerine İGDAŞ hakkında soruşturma başlatıldı.

EPDK, İGDAŞ'a bir yazı göndererek 35 günü aşan faturaların iptal edilmesini istedi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz imzalı yazıda, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nin tüketimlerin tespit edilmesi, tahakkuk ve faturalandırma başlıklı 48’inci maddesi hatırlatılarak, abonelere çıkarılacak faturaların 25 günden az, 35 günden fazla olmaması gerektiği vurgulandı.

EPDK: İDARİ YAPTIRIMLAR OLUR

EPDK, İGDAŞ'tan mevzuata aykırı düzenlenen bütün faturaların iptal edilmesini ve mevzuata uygun şekilde 35 günü geçmeyen fatura düzenleyerek sebep olduğu tüketici mağduriyetlerini gidermesini istedi.

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Vatandaşımız müsterih olsun. Kendilerine gelen ve 35 günü aşan yüksek faturalarla ilgili ortada bir hata var ve bunun acilen düzeltilmesi gerekiyor. Şimdi İGDAŞ'tan bu hatayı telafi etmesini bekliyoruz” dedi.

 


Bu haber 574 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

sizin sozcünüzle tüketiciyardım birlikte hizmetini nasıl buluyorsunuz?

Sizin Sözcünüz © 2015 - 2021 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim