HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Candan’ı hedef gösteren ve karalama kampanyası yürüten havuz medyasına ceza yağdı

Havuz Medyasına ceza yagıd

13:07:46 | 2022-11-08

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, havuz medyasının TOGO Kuleleri’nin sahibi Sinan Aygün’ün şikâyetiyle başlatılan soruşturma sonucu memuriyetten hukuksuz şekilde ihraç edilen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a yönelik karalama kampanyasına ceza yağdırdı.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a,  haber yoluyla hakaret eden ve iftira atan, gazetecilik meslek etiği ile basın meslek ilkelerini ayaklar altına alan Sabah ve Takvim gazetelerine kınama, Yeni Akit Gazetesi, A Haber ve ATV’ye ise uyarı cezası verdi.

Basın meslek ilkelerine ayaklar altına alarak Basın Konseyi Yüksek Kurulu’nun ceza verdiği sorumlu müdür ve muhabirler ise şunlar:

“Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Sabah gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şefik Çalık ve muhabir Tolga Özlü haklarında, Basın Meslek İlkeleri’nin 4 ve 6’ncı maddelerini ihlalden kınama; Takvim gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şefik Çalık hakkında Basın Meslek İlkeleri’nin 4 ve 6’ncı maddelerini ihlalden kınama cezası verdi. Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Yeni Akit gazetesi köşe yazarı ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu hakkında, Basın Meslek İlkeleri’nin 4’üncü maddesini ihlalden uyarı; www.ahaber.com.tr A Haber Televizyonu Sorumlu Müdürü Şefik Çalık hakkında, Basın Meslek İlkeleri’nin 4 ve 6’ncı maddelerini ihlalden uyarı; ATV televizyonu Sorumlu Müdürü Şefik Çalık hakkında, Basın Meslek İlkeleri’nin 4 ve 6’ncı maddelerini ihlalden uyarı kararı aldı”

Kararları değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

 “Yayınlanan haberlerde dayanak aldıkları Yüksek Disiplin Kurulu kararı, Anayasa’nın 138.maddesindeki “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez” hükmüne açıkça aykırıdır. Bunu defalarca kamuoyunda paylaştı, ancak buna rağmen benim ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi hakkında, bu kanallar ve gazeteler tarafından bilinçli bir linç kampanyası yürütüldü.  Haberlerde hakaret ve iftira içeren, hedef gösteren ve asılsız ifadelere yer verildi. Yayınlarda haber verme amacı taşımadan, gazetecilik etiği ayaklar altına alınarak bilinçli olarak hedef gösterildim. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin verdiği kamu mücadelesi karalanmak istendi. Basın Konseyi’ne havuz medyasının söz konusu haberlerini şikâyet ettik ve konsey de verdiği kararlarla haklılığımızı ortaya koydu.”

Candan, “Tüm baskılara, ihraçlara, işten çıkarmalara, karalama kampanyalarına, hedef göstermelere rağmen buradayız susmayacağız. Bilim ve teknikten aldığımız güçle halka gerçeklere anlatmaya devam edeceğiz. Rantçıların peşini bırakmayacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi
ETİKET :   Tezcan Candan Karakuş TMMOB Mimarlar Odası

Tümü