HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Sevginizin tüketilmesine izin vermeyin

Sevgililer günü

22:09:03 | 2024-02-13

BASIN VE KAMUOYUNA

SEVGİLİLER GÜNÜNDE TÜKETİM KÜLTÜRÜNÜN TUZAĞINA DÜŞMEYELİM.

ÜRETİCİNİN VE ÇALIŞANLARIN HAKLARINA SAYGILI İŞLETMELİLERİ TERCİH EDELİM

YEREL VE BAĞIMSIZ SATICILARIN MAL VE HİZMETLERİNİ TERCİH EDELİM

ÇEVREYE ZARAR VERMEYEN GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLECEK ÜRÜNLERİ TERCİH EDELİM

Sevgililer günü, romantizmi ve sevgiyi kutlama yerine zamanla ticarileşmiş ve tüketim kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Sevgililer günü, ticari bir etkinliğe dönüşmesiyle hediyelik eşya, çiçekçilik, restoranlar ve tatil sektörü özellikle reklamlar, indirimler ve özel kampanyalarla desteklenmiş tüketim çılgınlığı tuzağına dönüşmüştür.

Satın almak istiyorsanız;

Sevgililer gününün tüketim kültürünün tuzağına düşmeden, sevgimizi bilinçli tüketici davranışı ile bütünleştirebiliriz. Sosyal, ekonomik ve çevresel, etkileri dikkate alarak bilinçli kararlar alıp kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunabiliriz.

Satın almak istediğimiz ürünlerle ilgili olarak ürünlerin üretim sürecini ve şirketin toplumsal etkilerini göönünde bulundurarak şirketlerin üretim politikalarını inceleyip üretim zincirinde çocuk işçiliği, kölelik, insan hakları ihlal eden firmaların mal ve hizmetlerini tercih etmemeliyiz.

Adil ticaret prensiplerine uygun olarak, üreticilerin adil ücretler almasını ve adil çalışma koşullarına sahip olmasını sağlama için tüketiciler olarak araştırma yaparak adil ticaret yapan firmaların mal ve hizmetlerini satın alabilirz.

Satına alma tercihimizle, yerel ekonomiyi canlandırabilir ve toplulukları güçlendirebiliriz.

Yerel ve bağımsız satıcılarda alacağımız her ürenle küçük yerel işletmeleri veya bağımsız satıcıların yaşayabilmelerine katkıda bulunabiliriz. 

Hediye aldığımız ürünlerin, çevresel etkilerini göz önünde bulundurarak sürdürülebilir ürünler, doğa dostu ambalajlar, geri dönüştürülebilir malzemeler veya az enerji tüketen ürünler gibi özelliklere sahip olan mal ve hizmetler tercih edilebiliriz

Dayanıklı ve kaliteli ürünleri tercihlerimizde kaynakların daha etkin kullanılması için sadece ihtiyaç duyulan ürünleri satın alarak gereksiz tüketim miktarını azaltabilir ve atık oluşumunu azaltmak için tekrar kullanılabilir ürünleri tercih edebiliriz

Değerli tüketiciler,

Sevgililer Günü'nde sevdiğinizle birlikte zaman geçirerek alternatif kutlama yöntemlerini tercih edebilir ve tüketim kültürüne dayalı olmayan daha anlamlı bir kutlama yapabilirsiniz.

Sevgilinizle birlikte, ihtiyaç sahibi insanlara, sevdiğiniz bir hayır kurumuna veya daha iyi bir yaşam için mücadele eden toplulukları ziyaret ederek yardım edebilirsiniz.

 Sevgi emek ister

Satın alınan mal ve hizmetlerde bir sorunla karşılaşıldığınızda derneğimizden yardım talebinde bulunabilir ve Tüketici Hakları Derneği’mize üye olabilirsiniz

 

Ergün Kılıç

Genel Başkan
ETİKET :   Sevgililer günü Tüketim Tüketici

Tümü