HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Danıştay, Kaçak Saray’ın yasallaştırılmasına izin vermedi

Mimarlar: Kaçak Saray tahliye edilsin, Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’ne taşınsın

22:27:39 | 2022-02-10

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, Mimarlar Odası’nın açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği'nde Kaçak Sarayı yasallaştırmak için çıkartılan 1700 sayılı ilke kararının yürütmesini durdurdu.

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ‘’Kaçak Saray tahliye edilsin, Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’ne taşınsın’’ dedi.

Doğal ve tarihi sit alanlarında resmi kurum yapamazsınız.

Candan, şunları söyledi:

“1700 sayılı ilke kararına göre Doğal ve SİT alanlarında resmi kurum yapmak serbesti.  Bu karar AOÇ alanlarında Kaçak Saray’ın yapılmasını engelleyen bir önceki kararın iptal edilmesinden sonra doğal ve SİT alanlarında resmi kurum yapmanın önünü açmak için  1700 sayılı ilke kararı çıkartılmıştı. Mimarlar Odası bu ilke kararına yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açtı. Yürütmeyi durdurma reddedilince dava Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na  taşındı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Kaçak Saray’ı yasallaştırmak için çıkartılan  1700 sayılı ilke kararının yürütmesini durdurdu. Karar, ilgililere ve meslek örgütlerine tebliğ edildi. Bu karara göre AOÇ gibi doğal ve tarihi SİT  alanlarında 'zorunlu altyapı uygulamaları ve bu uygulamalar kapsamında yapılacak olan resmi kurum yapıları' ibarelerine  yüksek karar organı izin vermedi ve yürütmeyi durdurma kararı verdi.’’

Saray kaçak, kral çıplak

Candan, ''Son 10 yıldır AOÇ alanlarının özgürleştirilmesi için büyük bir mücadele yürütüldüğüne dikkat çekerek, ''Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Atatürk Orman Çiftliği alanlarında 330 hukuksal süreci var,  bu da talanın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Bir taraftan da iktidar yargı kararlarına itiraz ederek ilke kararlarını da değiştirerek Kaçak Sarayı yasallaştırmaya çalışıyor. Kaçak Saray AOÇ alanlarında Atatürk’ün şartlı bağışına vasiyetine aykırı şekilde inşa edildi hiçbir zaman meşrulaştırılamayacak, uluslararası ortamlarda ve ülkemizde Kaçak Saray olarak anılmaya devam edecek Saray Kaçak, Kral Çıplak mücadele devam ediyor’’ diye konuştu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi
ETİKET :   Kaçak Saray Mimarlar Odası Tezcan Karakuş Candan

Tümü