HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Doktorların Taksim’e çelenk bırakmasına izin verilmedi

Türk Tabipleri Birliği, Taksim’deki Atatürk anıtı önüne 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla çelenk bırakmak istedi ancak polis izin vermedi

14:01:58 | 2022-03-14

Doktorların Taksim’e çelenk bırakmasına izin verilmedi

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 14 Mart Tıp Bayramı'nı hastanelerde yapılan eylemlerle kutluyor. Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının taleplerini dile getiren TTB, her yıl olduğu gibi bu yıl da Taksim Atatürk anıtına çelenk bırakacaktı fakat polis izin vermedi.

“Bugünler Geçecek Biliyoruz”

Polisin engellemeleri sonucu çelenklerini polis barikatının önüne bırakan hekimler, Taksim Meydan'da şu açıklamayı yaptı:

“Her yıl çelenk koymak için heyetle buraya geldik ancak bize ‘Çelenk koymanızda bir sakınca yok ancak konuşamazsınız' dendi. Konuşamadığımız bir yerde böyle bir tasarrufta bulunamayız.

O yüzden engellemelerle karşılaştığımız bu polis barikatı önüne çelenklerimizi bırakıyoruz. Tüm meslektaşlarımın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun. Bugünler geçecek biliyoruz. Daha özgür günlerde, daha güzel günlerde daha kalabalık, neşeyle coşkuyla buluşacağımız 14 Mart'larda buluşmak üzere.”

Doktorlar, Hastanelerde İş Bırakıyor

Doktorlar, bugün ayrıca Türkiye'nin dört bir yanında hastanelerde iş bırakıyorlar. Sabah saatlerinden itibaren İstanbul'da da birçok hastanede iş bırakan hekimler özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Giderlerse gitsinler” açıklamasına karşı taleplerini dile getiriyorlar.

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koyarak, basın açıklaması yapmak isteyen doktorlar ile polis arasında arbede yaşandı. Doktorlar, protesto amacıyla, çelenkleri anıtı çevreleyen bariyerlerin önüne bıraktı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İstanbul Tabip Odası üyesi bir grup doktor, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle, Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bırakmak için Taksim Meydanı'nda bir araya geldi. Çelenk töreninden sonra basın açıklaması yapacaklarını belirten doktorlar, demir bariyerlerle kapatılan anıt alanına girmek isterken polis tarafından durduruldu. Meydanda basın açıklaması yapılmasının yasak olduğunu gerekçe göstererek doktorları anıta sokmayan polis, sadece çelenk koymak isteyenlerin içeri girebileceğini söyledi. Bu sırada, içeri girmek isteyen doktorlar ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Arbede sırasında 89 yaşındaki Op. Dr. Erdinç Köksal yere düştü.
ETİKET :   Tıp Bayramı Doktor Cumhurbaşkanı

Tümü