HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Hız öldürür

Trafikte hız artırımı ölüme çıkartılan davetiyedir

13:31:19 | 2022-05-17

HIZ, trafik ve yol güvenliğini en çok riske sokan bir olgudur. Ölümleri tetikleyen en önemli etkendir. Bu etkenin oranına bütüncül olarak baktığımızda karşılıklı çarpışma, yandan çarpma, yoldan çıkma, yayaya çarpma, devrilme ve savrulma, takla atma, arkadan çarpma, daki toplam etkisi % 47.1 dir. Bu etkide hızın yüksekliği ölümleri,de katsayılı olarak artıracaktır. Örneğin 50 km/h hızla giden bir aracın yaya, ya çarpmasındaki ölüm oranı en az % 50 olmaktadır. Kafa kafaya çarpışmada hız değeri 70 km/h ise ölüm oranı da en az % 70 olmaktadır. Hız nedeni ile bir çarpma veya çarpışmada camdan fırlayan bir kişinin ölmesi oranı en az % 80 dir. Beyin kanaması, iç kanama ya da ömür boyu felç olunmaktadır.

 

Ayrıca hız tüneli bakımından hızın artırılması sürücüye KÖRLÜKTE yapmaktadır. Örneğin 40 km/h ile giden bir sürücünün yolu ve çevresini görme açısı 100 derecedir. 70 km/h hızla giden bir araç sürücüsünün yolu ve çevreyi görme açısı 75 derecedir. 130 km/h ile giden bir sürücünün yolu ve çevreyi görme açısı yalnız 30 derecedir. Önüne çıkan canlı veya cansız hepsine çarpar ve cismin büyüklüğüne göre’de yok eder ve hiçbir canlı kurtulamaz.

 

Erişme Kontrollü Karayolu (YANİ OTOBANDA) hızın 140 km/h çıkartılması ve % 10 artırılması ile de ceza hızının 154 km/h çıkartılması can güvenliği bakımından çok tehlikelidir. Otobanların her iki yanı korunaklı olsa, da yerin yaş, buzlu veya gizli buzlanma olması, öndeki aracın lastiğinin patlaması, yaban hayvanlarının karşıdan karşıya geçmesi ve sürücünün direksiyon hakimiyetini bir an için kaybetmesi gibi olasılıklar daima düşünülmelidir.

 

Bu nedenle; Türkiye de insanımızı trafik ve yol güvenliğinde daha çok yaşatmak, riskleri azaltmak yerine bir çarpma veya çarpışmada yaya veya araç içerisindeki sürücü ve yolcularda kurtarılmaz. Sn Bakanımıza bu konuyu bizde anlatabiliriz. HIZ TUNELİ ve HIZ KÖRLÜĞÜNÜ hepimiz bilmek zorundayız. Talep fanatik hız tutkunu insanlardan geldi ise Sn Bakanımızın bu fantazilere meydan vermemesi ve bir trafik kazasında yaralıların kaç tanesinin hayata döndürülmesi üzerinde daha çok bilgi almasını dileriz. Bazı siyasiler veya aklı evveller bu hızı isteyebilir. Ancak yol güvenliği ile oynamak çok tehlikeli ve bir kazada hiç kimsenin kurtulmaması demektir.

 

Mevcut hızımız çok yeterli olup, azami huduttadır. Hızın ekonomik kazanım üzerinde de olumlu hiçbir etkisi yoktur.

 

 İhsan MEMİŞ

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği
ETİKET :   Trafik Kazaları Tüketici Yardım

Tümü