HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Putin’den yeni açıklama: Dünya ekonomisine zarar vermeyeceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşa değinerek, “Bize bu şekilde hareket etmekten başka bir yol bırakmadılar" ifadesini kullandı. Putin açıklamasının devamında, "Rusya dünya ekonomisinin bir parçası olmaya devam ediyor ve bu sisteme zarar vermeyi planlamıyoruz" dedi.

22:06:30 | 2022-02-24

Rusya-Ukrayna krizi… Putin’den yeni açıklama: Dünya ekonomisine zarar vermeyeceğiz

Rus güçlerinin Ukrayna'da ilerleyişi devam ederken, Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki büyük şirketlerin ve işletmelerin temsilcileriyle bir araya geldi. Rusya'ya batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırım konularına da değinilen toplantıda, Rusya'nın dünyadaki ekonomik sistemin dışında tutulmaya çalışıldığını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın dünya ekonomisine zarar vermek istemediğini ifade ederek, “Rusya dünya ekonomisinin bir parçası olmaya devam ediyor ve bu sisteme zarar vermeyi planlamıyoruz. Uluslararası ortaklarımız bunu takdir etmeli ve bizi sistemin dışına atmamalı” dedi.

“Bir Takım Kısıtlamalar Olacak”

Batılıların Rusya'ya karşı aldığı yaptırım kararlarını eleştiren Putin, “Bir takım kısıtlamalar olacaktır, bizim de hükümet açısından bir kontrolümüz olması gerekiyor. Ancak bunu mesafe ile yapabileceğimizi düşünüyoruz. Buradaki jeopolitik riskleri ön görmemiz mümkün değil. Haklısınız, istikrar talep ediyorsunuz. İrtibat halinde kalmalıyız” ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Ukrayna düzenlediği operasyonu savunan Putin, bu konuda sorumluluğu yine batılı ülkelere bırakarak, “Şu anda yaşananlar zorunlu olarak alınması gereken önlemlerdi. Bize bu şekilde hareket etmekten başka bir yol bırakmadılar” dedi.

Operasyonun Ne Kadar Süreceğine Putin Karar Verecek”

Rusya'nın Ukrayna topraklarına saldırmasının ardından öğle saatlerinde Kremlin Sarayı'ndan resmi ilk açıklama gelmiş ve Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Operasyonun amacı 8 yıldır Kiev rejimi tarafından istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumaktır. Rusya Federasyonu halkı da dahil olmak üzere sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenleri adalete teslim etmenin yanı sıra Ukrayna’nın Nazizm’den ve militarizmden arındırılması için çaba göstereceğiz” demişti.

Operasyonun ne kadar süreceğine dair bilgi veren Peskov, “Rusya’yı demir bir perdenin arkasına kapatmanız imkansızdır. Operasyon hedefe varana kadar sürecek. Süreyi Putin belirleyecek” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna'ya yapılan askeri operasyonun Rusya ekonomisinde yaşattığı krize dair de konuşan Peskov, “Piyasaların duygusal tepkileri tahmin edildi ve önlemler alındı. Ukrayna’daki yönetimin değişikliğine de Ukrayna halkı karar verir. Anketlere göre Rus halkı Donbass'taki Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'nin tanınmasını destekliyor” demişti.
ETİKET :  

Tümü