HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Temel İhtiyaçlardan Dolaylı Vergi Kaldırılamlaıdır

az kazanandan az çok kazanandan çaok veri alınmalı

21:31:53 | 2024-01-27

• TÜKETİCİLERİN TEMEL İHTİYAÇLARINDAKİ TÜKETİM VERGİLERİ KALDIRILMALIDIR.

• ZAMLARI KUYRUKLARLA DEĞİL BİRLEŞEREK DURDURABİLİRİZ.

• İŞÇİLER, MEMURLAR ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ TÜKETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZLE BİRLEŞTİRELİM.

• BİLİNÇLİ TÜKETİCİ, ÖRGÜTLÜ TÜKETİCİDİR.

Tüketici Hakları Derneği'mizin temel amacı, evrensel tüketici haklarının ülkemizde yaşam bulması, insanca, eşit ve adil bir yaşam mücadelesidir.

Tüketici Hakları Derneği olarak İşsizlere, yoksullara ve emekliler seslenmek istiyoruz, bugüne kadar yürüttüğümüz hak arama ve tüketicilerin korunması mücadelesini daha da güçlendirmek için sizleri birlik olmaya davet ediyoruz.

Temel Gereksinimlerden Tüketim Vergileri Kaldırılmalıdır.
Ülkemizde mal ve hizmet satışlarında yüksek oranda tüketim vergisi alınması tüketicilerin belini bükmüştür. Seçim öncesinde çıkartılan vergi barışı(!) vergi afları ile şirketler korunurken tüketicilere daha fazla vergi yükü bindirilmiştir.

Tüketicilerin temel gereksinimlerini karşıladıkları mal ve hizmetlerden KDV, ÖTV alma uygulamasından vaz geçilmelidir. Konutlarda kullanılan elektrikten, Kadın hijyen ürünlerinden çocuk bezlerinden, hayvan mamalarından, sağlık ve temel ihtiyaçlar üzerinden alınan yüksek miktardaki ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır.

Kuyruklarla değil birleşirsek zamları durdurabiliriz
Üretim ve taşımada mal ve hizmetlerin maliyetini etkileyen mazot ve benzin gibi ürünlerden tüketim vergileri kaldırılmalıdır. Vergi uzmanlarının hesaplamalarına göre "Bugün Ankara merkezde litre fiyatı 37,42 TL olan benzinin; 6,23 TL’si KDV, 9,45 TL’si ÖTV, toplam vergi 15,68 TL’dir." 45 litrelik bir depo benzin için, 979 TL ürün bedeli, 705 TL vergi ödeyerek toplamda 1.684 lira ödeniyor bu giderler satış maliyetini etkilediğinden tüketicilere zam olarak yansımaktadır.

Yetkililere seslenmek istiyoruz. Her ekonomik krizde tüketicilerin cebine uzanan adaletsiz vergi sisteminizden vaz geçin. Bütçe açığını kapatmak için sürekli dolaylı vergileri artırmak yerine, kamu harcamalarında tasarrufa gidin, israf edilen kaynakların verimli kullanılmasını sağlayın.

Değerli Tüketiciler, zam öncesi benzin istasyonlarında kuyruklar oluşturmak yerine, zamları sorgulayıp itiraz etmeli, tüketimden gelen gücümüzü kullanmalıyız.

Değerli basın mensupları,
Ekonomik koşulların zorlaştığı günümüzde, bir başka tüketici sorunu ise tüketicilerin satın aldıkları mal ve hizmetlerde kredi kartı kullanması ve kredi kart borcunu da yine kredi karından karşılamak zorun da kalmalarıdır. Bunu fırsat bilen bazı satıcı ve sağlayıcılar kredi kartından ödeme yapmak isteyen tüketicilerden “Hizmet bedeli,” “kredi kart komisyon “gibi değişik ad altında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu hiçe sayarak ek ücretler almaktadır.

Ticaret Bakanlığını Denetim yapmaya davet ediyoruz
Ankara Araç Muayene İstasyonları İşletme ve Ticaret AŞ (TÜVTÜRK), araç muayenesi için kredi kartıyla ödeme yapmak isteyen tüketicilerde “kartla ödenme hizmeti" bedeli adı altında kredi kartı komisyon ücreti alıp üstüne bir de KDV yansıtıldığına dair derneğimize çokça şikayetler gelmektedir. Şirketin bu uygulaması tüketici haklarına aykırı ve ayıplı bir hizmettir.

İşletme yetkililerine sesleniyoruz, "kartla ödenme hizmeti" bedeli adı altında alınan kredi kartı komisyon alma işleminden vaz geçiniz, hizmet bedeli adı altında alınan komisyonların ve KDV'yi derhal tüketicilere iade ediniz.

Tüketicinin Korunması ve Piyasanı Gözetimi Genel Müdürlüğün yetkililerine sesleniyoruz, kredi kartı ile ödeme yapan tüketicilerden komisyon alan işletmelere yönelik denetimlerini artırınız.

Tüketicilerde de kendilerinden haksız yere alınan kredi kart komisyon ücretlerini iade etmemesi durumunda ayıplı hizmet nedeniyle Tüketici Hakem Heyetleri ‘ne başvurmaları çağrısında bulunuyoruz.

İşçi, memur sendikalarına ve DKÖ örgütlerine çağrımızdır
Tüketici haklarını hiçe sayan işletmelere karşı mücadelede birleşelim. İşçi sendikaları, memur sendikaları ve Demokratik Kitle Örgütleri, üretimden gelen gücünüzü tüketimden gelen gücümüzle birleştirelim. İşsizler, yoksullar, emekliler ve ücretli çalışanlar üzerindeki haksız vergi yükünü ve kar hırsına boğulmuş satıcıların ve sağlayıcıların zamlarını durdurmak için güçlerimizi birleştirelim.

Basına ve kamuoyuna duyurulur.

Ergün Kılıç
Genel Başkan
Tüketici Hakları Derneği
Merkez Yönetim Kurulu Adına
ETİKET :  

Tümü