HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Mimarlar okullarda çocuklarla buluşuyorlar

Çocuk ve mimarlık çalışmaları Mimar Kemal İlköğretim okulunda başladı

21:43:58 | 2022-01-29

2002 yılından itibaren çocuklarla kent ve mimarlık kültürünü okullarda ve okul dışındaki atölyelerde 5-17 yaş grubuna yönelik planlanan çalışmalarla paylaşan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içinde okullarda çalışmaya başladı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu kapsamda Mimar Kemal İlköğretim okulunda yeni dönem çocuk mimarlık çalışmalarını başlattı.  Öğrencilere kültürel miras, kent-çevre duyarlılığı hakkında bilgi verilirken mimarlık ve kente dair kavramlar da tartışıldı.

Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilen Çocuk ve Mimarlık çalışmalarının ilk konukları okulda aldıkları “Çocuk ve Mimarlık” dersinde örnek uygulama kapsamında Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri oldu. Atılım Üniversitesi yarı zamanlı öğretim görevlisi ve aynı zamanda Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ında katılımı ile yapılan örnek uygulama sonrası öğrenciler Ankara’nın değişik okullarında 2’şer buluşmalık çalışmalar gerçekleştirecekler.

İlkokul öğrencilerine mimarlık, kent kültürü, küresel ısınma, çevre, kentlilik bilincini oyunlarla paylaşıldığı, kent, doğa, yapı birlikteliğinin tartışıldığı çalışmada öğrenciler, kentteki ve doğadaki seslerle birlikte yaşamın seslerini ritme ve dönüştürdüler.

 

Çalışma sırasında çocuklar kente dair iyi ki ve keşke dedikleri şeyleri sıraladılar

 “Keşke okula yürüyerek gelsek, keşke evimiz bahçeli olsa, keşke her yer temiz olsa, Keşke ağaç kesilmese, keşke kimse bağırmasa, keşke okula bisikletle gelsek, keşke tenefüs daha uzun olsa, iyi ki evimiz var, İyi ki okula geliyorum, iyi ki okulumuz tarihi eser, iyi ki Ankara’dayız”

 

“Çocuklarla birlikte, çocuklar için çocuklar tarafından”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Mimarlığın toplumla buluşması, yaşanabilir kentlerin geleceği çevresine doğasına tarihsel değerlerine duyarlı kuşakların varlığı ile şekillenecek. Çocuklarla birlikte çalışmayı 16 yıldır yürütüyoruz, aynı zamanda Uluslararası Mimarlar Birliğine bağlı 18 ülke ile ortak çalışmalar yürütüyoruz.  Çocuklara yapılı çevre farkındalığı, kültürel miras ve mimarlık kültürünü paylaşmak, çocuk yaratıcılığı ile mimarlığın yaratıcılığı buluşturmak için nereden çağrı gelirse oraya gidip çalışma yapıyoruz. Yaz ve kış okulları, hafta sonu atölyeleri yapıyoruz. Üniversitelerde ders konusu haline getirdiğimiz çalışmanın kent mimarlık ve her alanda çocuk katılımı ve çocuk haklarını da hedefliyor. Yaşanabilir bir dünya için “çocuklarla birlikte, çocuklar için, çocuklar tarafından” yaklaşımıyla çocuklarınızı mimarlığın yaratıcı ve dönüştürücü gücüyle tanıştırın” diye konuştu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi
ETİKET :  

Tümü