HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Ankara’da Başkent Doğal Gazın Mekanik Sayaç Zorbalığı

Başkent Ankara’da, kartlı ön ödemeli elektronik doğalgaz sayacı kullanan tüketicilerin ( abonelerin) sayaçları kendi rızaları ve istekleri dışında değiştiriliyor. Başkent Doğal Gaz Dağıtım GYO A.Ş. tarafından Ön ödemeli sayaçlar, mekanik sayaç ile değiştirilmektedir.

16:32:32 | 2022-01-20
Ergün Kılıç
Ergün Kılıç      [email protected]

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü Başlattı

Başkent Ankara’da, kartlı ön ödemeli elektronik doğalgaz sayacı kullanan tüketicilerin ( abonelerin) sayaçları kendi rızaları ve istekleri dışında değiştiriliyor. Başkent Doğal Gaz Dağıtım GYO A.Ş. tarafından Ön ödemeli sayaçlar, mekanik sayaç ile değiştirilmektedir.  Tüketicilerden, Anayasa’ya, Tüketici haklarına, kamu yararına, hukuk ve adalet anlayışına aykırı olarak “20 yılını doldurdu”, “pil azalı”, “sayaç göstergesi okunmuyor” “elektronik sayaç hassasiyetini yitiriyor” gibi değişik bahanelerle usulsüz bir şekilde tüketicilerden 406TL ile 486TL arasındaki bir güvence bedeli karşılığında değiştirtmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü İdari encümeni 07.05.1996 tarih 96/29 oturumu ve 96/212 nolu kararıyla elektronik doğalgaz sayaçlarının kullanımını zorunlu hale getirmiş, 15 Mayıs 1996 tarihinden itibaren uygulamayı başlatmış Ankara’lı Tüketicilerden 300 dolar gibi çok yüksek bir bedel kartlı ön ödemeli sayacı zorla satılmıştı.

Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.Zorla Değiştirmeye Devam Ediyor

Ölçüler ve Ayar Kanunun 9/1-b maddesi ile Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliğinin 4. ve devamı maddeleri gereği elektrik sayaçlarının 10 yıllık periyodik muayeneleri yapılmak durumundadır. Buna göre 10 yılını dolduran sayaçların Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca her yıl yayınlanan ‘’Su, Elektrik ve Doğalgaz, Ayar Ücretleri Tarife‘’ tebliğine göre ölçü, ayar ve damgalama ücreti de yayınlamakta. Doğal gaz şirketi kanunları tanımamaya devam ederek zorla sayaçları değiştirmekte.

Başkent Doğal Gaz Dağıtım GYO A.Ş, EPDK Kurul Kararı ile düzenlenen “Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Bağlantı ve Hizmet Bedellerine İlişkin Usul ve Esaslar”ın “sayaçların değişimi” başlıklı 11.maddesinin 3.fıkrasında belirtilen 20 yılını doldurmuş sayaçların sökülebileceği gerekçesiyle zorla kartlı sayaçları mekanik sayaçlarla değiştirmektedir.

Sayaçları Zorla Değiştirmek Hukuksuzdur

Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin 40.maddesine göre, tüketicilerin onay ve rızası olmadan, mekanik sayacın ön ödemeli sayaçla, ön ödemeli sayacın mekanik sayaçla değiştirilmesi konusunda abonelere hiçbir şekilde zorlamada bulunulamaz. Diğer taraftan, Başkent Doğalgaz A.Ş.’nin bu uygulaması, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanununun 4.maddesinin 2.fıkrasına, 5.maddesinin 4.fıkrasına 13.maddesine ve 15 maddesine açıkça aykırıdır. Ayrıca, bu uygulama Türk Medeni Kanununun 2.maddesinde yer alan dürüstlük kuralıyla da bağdaşmamaktadır.       

Tüketici Haklarını Talep Etmelidir.

Tüketiciler İkamet ettikleri İlçelerdeki Tüketici Hakem Heyetlerin başvuruda bulunmalıdır.  Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.den  Güvence bedeli olarak ödemiş olduğum bedelin avans faiziyle birlikte tarafıma iadesini/ödenmesini, konutuma takılan faturalı sayacın sökülüp, yerine eski sayaç ile eşdeğer sağlam arızasız bir ön ödemeli kartlı sayacın takılmasını ve eski sayacımda bulunan konturun yeni sayacına yüklenmesini talep etmelidirler.

Bu zorbalığı ancak tüketicilerin mücadele karalılığın durdurabilir 12.11.2018
ETİKET :   Ergün Kılıç Tüketici Hakları Doğalgaz Sayacı Başkentgaz

Tümü