HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Dünya Emekçi Kadınlar Günü mü yoksa Tüketim Günü mü?

16:45:44 | 2022-01-20
Ergün Kılıç
Ergün Kılıç      [email protected]

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yaklaştıkça Mart ayı ile birlikte mağazaların vitrinleri, turizm şirketlerinin internet sayfaları, kozmetik firmalarının reklamları, bankaların kampanyaları, televizyonda ve sosyal mecralarda “Dünya kadınlar günü” adı altında satış politikaları had safhaya ulaşmakta ve sermaye cephesinden baktığımızda “ 8 Mart kadınlar günü ” çok satışlı  çok karlı ticari güne dönüşmekte.

Demokratik kitle örgütlerinin ve sendikaların 8 Mart’ın anlamını topluma anlatmada sermaye kadar becerikli değil.  Emek ve Kadın örgütlenmesi ile birlikte kadınlar sermayenin ticari metası olmadığını kadının çalışma ortamındaki insanca yaşam koşullarının oluşturulması, çocuğuna bakabileceği kreşlerin yapılması, kadının bireysel ihtiyaçlarını karşılayacağı çalışma ortamın kavuşturulması ve yaşamlarını insan onurun yaraşır bir ücretle sürdürebilmesi için yeterli ücretin verilmei, kadının toplum içerisinde baş tacı olduğunu ortaya koyacak bir anlayış hakim olması için sendikalar, kadın örgütleri ve tüketici örgütleriyle birlikte hareket etmeleri için uzlaşıcı çalışmaları derhal başlatılmalıdır.

Sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin bir araya gelerek de çok daha fazla söz sahibi olmalı ve toplumda kadının yeri ve önemi her yerde haykırılmalıdır örgütlü birliktelik “ çocuk gelinler” “Kadına şiddet” , “kadın cinayetlerinin “ durdurmak için toplumda farkındalık oluşturmalıdır.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihi trajik bir olaya dayanmaktadır. Dokuma işçisi kadınlar“İnsanca yaşam istiyoruz” dediler, iş koşulları zorladı, güçlerini birleştirdiler greve gittiler.  On binlerce dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları için bir tekstil fabrikasında grevi örgütlediler. Polisin işçilere saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda onlarca kadın işçi hayatını kaybetti, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün bir kutlama değil, anma günüdür.

Evet, 8 Mart mücadelenin, emeğin ve direnişin,  günüdür; “Dünya Emekçi Kadınlar Günüdür” Kadınların yaşamalarında adil, adaletli ve barış içinde yaşama mücadelesinin günüdür.

Gün; Sokak ortasında acımazsızca “ya benimsin ya kara toprağın ” anlayışına karşı kadın ve erkeklerin dayanışma, kadın cinayetlerini ve şiddetin önleme ve farkındalığını yaratma günüdür.

Gün; ülkemizde töre ve namus adı altında işlenen kadın cinayetleri durdurmak için güçleri birleştirme günüdür

Gün Kadınları iş yaşamından uzaklaştıran erkek egemen toplum oluşturmasına karşı birlik günüdür.

Kadınların ekonomik ve sosyal bakımdan erkeğe bağımlı yaşamaya zorlayanlara karşı durma günüdür.

Gün ”..kadın çalışırsa erkeğe iş kalmaz, kadının yeri kocasının dizinin dibi vb “ sığ mantıkla çalışan kadınlar hedef haline getiren zihniyete karşı durmaktır.

Gün dünya emekçi kadınlar gününü tüketim kültürünün aracına haline dönüştürmek isteyenlerin hevesini boşa çıkarma günüdür

Sendikalar ve demokratik kitle örgütleri günün önemini daha iyi anlatmalı ve birlikte mücadeleyi örgütlemelidir.

Sendikalar ve demokratik kitle örgütleri kadınların sermayenin tuzağına düşmemesi için, bilinç oluşturmalıdır. Sermayenin pazarı olmaktan korumalıdır.

Sendikalar ve demokratik kitle örgütleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü sermayenin kar günü olmakta çıkartmalıdır. Kozmetikten- tekstile, mücevherden- ev eşyalarına, kişisel bakım ürünlerinden-turizme ve seyahate kadar birçok alanda sermayenin için fırsata dönüştürülmesine izin verilmemelidir.

Dünya kadınları birleşin

Kadınların birlik mücadelesiyle dünya güzelleşir, çiçekler açar, güneş hep kızıllığıyla doğar. Çalışan kadın ekonomik bağımsızlığını kazanır, kendi seçimlerini bağımsı olarak yapabilir, kendi seçimlerini yapabilen kadın mutlu ve özgür olur ve aileler mutlu, dengeli, huzurlu olur,

Mutlu, dengeli, huzurlu aile ekonomik mücadeleyle birlikte barış ve özgürlük mücadelesinde yerini alır. Yokluk ve yoksulluğun olmadığı kadın erkek birlikte kuracağı özgür bir dünyada yaşamak umudu ve bilinciyle “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” Kutlu olsun 07.03.2019

 

 

 

 

Ergün Kılıç

Tüketici Hakları Derneği

Genel Başkan Yardımcısı
ETİKET :   Ergün Kılıç Tüketici Hakları Tüketim Kültürü 8 Mart Dünya Emeci Kadınlar Günü

Tümü