HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Hayat Devam Ediyor

20:54:21 | 2022-01-20
Ergün Kılıç
Ergün Kılıç      [email protected]

Günümüzde salgın hastalığı Covit-19 adıyla bilinen tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalığı insanların yaşamların kısıtlamıştır. İşyerleri, fabrikalar kapatılmış turizm durdurulmuş, kentlere giriş ve çıkışlar yasaklanmış belirlenen yaş guruplarına sokağa çıkma yasağı getirilmiş. Teknoloji de dünya deviyiz diyen ülkeler küçük bir virüsler ekonomileri altı üst olmuştur. Zor günlerden geçiyoruz sorumluluklarımız ortak ve ağır bu durumdan elbette korunacagız. Bizler sorumluluklarımızı yerine getirmede en ufak kuşkuya yer vermeyecek şekilde yapmalıyız.

Hayat devam ediyor…

İşyerlerinin kapalı olması ticaretin elektronik ortama kaymasına neden olmuştur, sanal marketler açılmış, mağazaların kapatan işletmeleri e ticarete yönlendirmiştir sosyal medya üzerinden ticaret yapılır hale gelmiştir. Dikkati olmazsak bu durum dolandırıcılar için bir fırsat olabilir.

Tüketicini bilgisinde olması gereken tüketici işleminin ne anlama geldiğini bilmesi gerekir. Tüketici işlemi, mal veya hizmet piyasalarında kamu tüzel kişileri de dâhil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla hareket eden veya onun adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiler ile tüketiciler arasında kurulan her türlü sözleşme ve hukuki işlemi ifade eder. Bu tanıma kişiden kişiye, ticari iletmeden ticari iletme arasına alış verişlerin tüketici işlemine girmediğini bilmemiz gerekir. Gerçek kişilerin Facecook, Instagram gibi sosyal medyadan yaptıkları vergiye tabi olmayan hesaplardan yapılan siparişler tüketici mevzuatına girmediğini bilmemiz önemlidir. Tüketicilerin ençok mağdur oldukları alış yöntemleridir.

Mesafeli Sözleşmeler Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 48 Maddesine dayanılarak çıkartılan Yönetmelikte düzenlenmiştir.  Yönetmeliğe göre Satıcı veya sağlayıcı ile tüketicinin eş zamanlı fiziksel varlığı olmaksızın, mal veya hizmetlerin uzaktan pazarlanmasına yönelik olarak oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde, taraflar arasında sözleşmenin kurulduğu ana kadar ve kurulduğu an da dahil olmak üzere uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle kurulan sözleşmelere mesafeli satış sözleşmesi denir.

Bilinci tüketici davranışı bizler için asıl olandır.

Satın almaya gerçekten ihtiyacın var mı? Var ise daha önce tecrübe ettiğin ve güvendiğini bir ürün mü? Gerekli araştırma yapıldı mı?.. salgın olduğu bu günlerde kargo taşıyıcılarının yaşamlarını riske atmaya değer mi sorular uzatıla bilir..

Gerekli araştırma yapıldı ürünün alınmasına karar verildi. E ticaret sitesinde ürünle ilgili bilgileri incelemeniz gerekmekte fiyatı teslim koşulları iade koşulları ödem koşulları Satıcı firmanın iletişim bilgilerine ulaşılabiliyor mu? Sizlerin satın almadan vaz geçtiğinizde neler yapmanız gerektiği bilgilerine ulaşabiliyor musunuz?..

Sipariş edildi, sonradan cayma hakkım var mı?

Tüketici herhangi bir gerekçe göstermeden satın aldığı mallardan caya biliri. Satın alınan mal veya hizmetin sonrasında ayıp olduğunu fark eder ise öncelikle o mal veya hizmeti aldığı satıcı veya kurumla görüşmelidir. Bu görüşmelerden bir sonuç alamazsa tüketici Hakları Derneğinden bilgi almalıdır.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre

Satın aldığı malın değerine göre “Tüketici Hakem Heyeti”ne başvurabilir.   Tüketici Hakem Heyetlerine yapacağı başvuruda parasal sınıralar dikkat edilmelidir. Büyükşehir statüsünde olan illerde ayıplı mal veya hizmetin değeri 6 bin 920 Türk Lirası’nın altında ise İlçe Tüketici Hakem Heyetine, büyükşehir statüsünde olan illerde 6 bin 920 Türk Lirası ile 10 bin 390 Türk Lirası arasında ise İl Tüketici Hakem Heyetine ve büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde ise değeri 10 bin 390 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetine başvurmalıdır. Uyuşmazlık bedeli 10 390 TL üzerine ki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Mahkemelerine başvurulması zorunludur. 19.04.2020
ETİKET :   Ergün Kılıç Tüketici Hakları Tüketici Hakem Heyeti Covit 19

Tümü