HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Doğal Gazda Güvenceli Soygun Durdurulmalı

15:41:36 | 2022-01-20
Ergün Kılıç
Ergün Kılıç      [email protected]

Arızalı olup olmadığına bakılmadan 20 yılını dolduran doğalgaz sayaçlarının değiştirilmesindeki amaç nedir?

Yüzbinlerce Tüketicinin zorla Kartlı sayacını, faturalı sayaçla değiştirilmesi yasal mıdır?

Ankara’da doğalgaz kullanan abonelerin, ön ödemeli (kartlı)  sayaçları, mekanik (faturalı) doğalgaz sayaçlarıyla değiştirilmektedir.   Başken Doğal Gaz Dağıtım Aş. EPDK kararını gerekçe göstererek 20 yılını doldurduğu ve sık sık arıza verdiği iddiasıyla abonelere tebligat gönderiyor.   Abonelere gönderilen tebligatta; “Kullanmakta olduğunuz doğalgaz sayacı, üretim tarihi itibarıyla 20 yılını doldurmuş bulunmaktadır. Kullanmakta olduğunuz ön ödemeli elektronik sayacın değişikliği için tebliğ tarihinden itibaren 14 gün içinde Başkent Gaz şubelerine başvurmanız beklenmektedir. Bu tarihe kadar başvuruda bulunulmaması durumunda, doğalgaz arzınız durdurulacaktır” ifadesi yer almaktadır.  Tebligat sonrası Başken Doğal Gaz Dağıtım Aş. ye başvuruda bulunan tüketiciler kartlı sayaç yerine faturalı sayaç dayatması tüketicilerin evrensel haklarından seçmlilik hakkı ve ekonomik çıkarlarının korunması hakkı yok sayılmaktır.  Ekonomi zorluk yaşayan tüketicilere mekanik sayaç takılması nedeniyle güvence bedeli adı altında yeni bir borç yükü altına sokulması tüketici haklarına aykırıdır.

Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Bağlantı ve Hizmet Bedellerine İlişkin Usul ve Esasların yönetmeliğinde kartlı sayaç yerine faturalı sayaç takılacağı zorunluluğu bulunmamaktadır.

“Sayaçların değişimi” başlıklı 11’inci maddesinin üçüncü fıkrasında “Dağıtım şirketinin tarafından müşteri talebi olmaksızın 20 yılını doldurmuş olmak kaydıyla; mekanik sayaç ön ödemeli veya mekanik sayaçla ya da ön ödemeli sayaç mekanik veya ön ödemeli sayaçla değiştirilebilir” denilmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi kartlı sayacın yerine faturalı sayaç takılmasını zorunlu kılan bir dayatma yapılamayacağı açıktır.

EPDK Başkanlığı, Ölçü Ayar Yasasına ve ilgili yönetmeliklere aykırı olarak Ankara’da doğalgaz kullanan tüketicilerin, ön ödemeli (kartlı)  sayaçları, mekanik (faturalı) doğalgaz sayaçlarıyla değiştirilmesi uygulamasını durdurmalıdır.

Başkent Doğal Gaz Dağıtım Aş. yasaları ve tüketici haklarını hiçe saymaktadır. Amacı zorla tüketicilerden alacağı güvence bedelidir. Yani ortalama 410x960.000=393.600.000 TL bütçesine emanet para aktarmaktır.

Denetleyici otorite olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı,  EPDK Başkanlığı bu gidişata dur demelidir. Tüketicileri Hakem Heyetlerinde ve Tüketici Mahkemelerinde dava peşinde koşmasını engellemelidir.

Tüketiciler Ne Yapmalıdır

Tüketiciler, Başkent Doğal Gaz Aş nin kartlı sayacı söküp yerine faturalı sayaç dayatması durumunda, Tüketici Hakları Derneğine,  EPDK Başkanlığına başvurarak şikayetlerini bildirmelidir.  Ayrıca Tüketici Hakları Derneği’nden alacağı hukuki yardımla ikamet ettikleri İlçe Kaymakamlıklarında görev yapan Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmamalıdır.  Başvuruda Başkent Doğal Gaz Dağıtım Aş nin ön ödemeli(Kartlı) sayaçlarını sökerek yerine zorla faturalı(Mekanik) sayaç taktırdıklarını belirtip,  faturalı (mekanik)sayacın sökülerek yerine tekrardan ön ödemeli (kartlı) sayacın takılmasını ve ödemiş olduğu güvence bedelinin faiziyle birlikte iadesini talep etmelidir 07.02.2018

 

 

 

Ergün KILIÇ

 

Tüketici Hakları Derneği

Genel Başkan Yardımcısı
ETİKET :   Ergün Kılıç Tüketici Hakları Doğalgaz Başkent gaz

Tümü