HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Elektrikte Hırsızın Parasını Ödemek İstemiyoruz !..

10:13:53 | 2022-01-20
Ergün Kılıç
Ergün Kılıç      [email protected]

Hırsızın Parasını Ödemek İstemiyoruz Paramızı İade Edin.

Elektrikte Kayıp Kaçak, İletim, Dağıtım, Perakende Satış Hizmeti ve Sayaç Okuma bedellerinden oluşan haksız bedelleri, ödemek istemiyoruz. 10 yıldan beri haksız olarak alınan bu bedellere birde KDV ödüyoruz. Dürüst tüketiciden alınan elektrikte kayıp kaçak ve diğer bedelleri faiziyle birlikte KDV sinin de dürüst tüketicilere iade edilmesini istiyoruz.

Cebimizden Çalınan Tutar Ne Kadar Biliyor Musunuz?

Elektrik dağıtım şirketleri dürüst tüketicilerden haksız yerer cebinden tahsil ettikleri kayıp ve kaçak bedeli tutarı Elektrik Mühendisleri Odasının basın açılamasında yapmış olduğu hesaplamalara göre konutlarda bir yılda 1,8 milyar liradır.

Hırsızın Elektriğinin Parasını Ben Neden Ödüyorum

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu verdiği kararında, elektrikte kayıp/kaçağın TCK’n unda hırsızlık suçu veya karşılıksız yararlanma suçu olarak tanımlamış ve kararının devamında; ülkemizde “kaçak” yani çalıntı kısmına gelince bu rakam giderek artmakla birlikte ülke genel oranının %18 civarında olduğunu tespitini yapmıştır. Hatta vilayet veya bölge bazında oransal olarak değerlendirmesinde kayıp kaçak oranın  %40-90 üzerinde olduğunu belirlemiştir.

Ülkemizde Kayıp/Kaçak Oranları…

EPDK Tarifeler Dairesi Başkanlığının 2014 Yılı Ekim ayı verilerine göre  de; Mesken abonelerine (aktif tüketim bedelinin) %11.9, Tarımsal Sulama abonelerine %12,1, (Alçak Gerilim) Sanayi abonelerine %14,5, (Orta Gerilim) Sanayi abonelerine %10,7, (4) nolu Ticarethane Abonelerine %12,6, (4) nolu Çift Terimli Sanayi abonelerine %10,4, oranında kayıp-kaçak bedeli yansıtılmaktadır. Teknik kayıp ortalaması dünya değerleri %4-7 civarındadır. Ülkemizde ise teknik kayıp oranı ise %7-8 civarındadır. Bu anlamda, Türkiye’deki teknik kayıp oranı dünya ortalamasının da üzerindedir.

Hukuk Devleti İstiyoruz?

Hukuk devleti; Devletin faaliyetlerinde hukuk kurallarıyla bağlı olması, Hukuk önünde eşitlik ve devletin tarafsızlığı, Temel hakların güvence altına alınması, anlamına gelmiyor mu? Yargı da kararını vermiş, bu ücretler haksızdır demiş,  Bu nedenle hırsızın cebimizden para almasının istemiyoruz yetkililerin bu haksızlığa dur demesini istiyoruz?

Yasal Düzenleme Yapılsın.

Tüketiciler olarak Türkiye’nin kanun devleti değil hukuk devleti ilkelerinin hayat bulmasını istiyoruz. Önemli olanın, yürütme veya yasama kuvvetini kullananların, bu kuvvetleri keyfi veya siyasi, çıkar için değil kamu yararını gözeterek uygulamasını istiyoruz. Hiçbir Tüketicinin Yargı yollarını kullanmasına gerek kalmadan bir yasal düzenleme yapılarak haksız yere dürüst tüketiciden alınan elektrik bedellerinin iadesini istiyoruz.

Tüketiciler Mücadeleye Devam

Tüketiciler, Elektrik dağıtım şirketlerine bir dilekçe verin ve tarafınızdan ne kadar haksız ücret kesildiğini öğrenin. Elektrik şirketinden aldığınız cevapla İkamet ettiğiniz yerdeki Tüketici Hakem Heyetine başvurun. 13.04.2016

 Tüketici Hakem Heyetlerinden; Elektrik satış hizmeti nedeniyle tarafınızdan kesilen haksız ücret bedelleri olan Kaçak /Kayıp, Sayaç Okuma, İletim, Dağıtım, Perakende Hizmet Satış tutarlarının KDV si ve faizi ile birlikte iadesini talep ediniz.
ETİKET :   Ergün Kılıç Elektrikte Faturası kayıp kaçak

Tümü