HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Emekçi Kadın mı? Tüketen Kadın mı?

14:51:00 | 2022-01-20
Ergün Kılıç
Ergün Kılıç      [email protected]

ABD'nin New York kentinde dokuma işçileri çalışma koşullarının iyileştirilmesi için greve gitmiş, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can vermiş. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirmiş ve öneri oybirliğiyle kabul edilmiştir

Dokuma işçisi kadınlar, çalışma koşullarını iyileştirilmesi için çıktıkları grevde yanarak canların verirken, çalışma yaşamında kadın işçilerin, Çocuk işçilerin işyerlerinde yaşam koşularının zorluklarına dikkati çekmek istemişler gerek ücret gerekse çalışma zamanlarıyla birlikte sosyal haklarda da iyileştirme yapılmasının öncülüğün yapmış ve sömürü düzenine bayrak açmışlardı.

Dünyada kadına verilen değer hak ettiği yeri buldu mu? Kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal yaşamlarında yeterli değişiklikler oldu mu? Kadın cinayetleri “ Ya benimsin Ya Kara Toprağın” anlayışıyla her geçen gün artmaya devam ediyor mu? Ya Çocuk gelinler!..

Tüketen kadın!..

Dünya Emekçi kadınlar günü kapitalist üretim güçleri tarafından “mücadele ve direniş “ruhunu yok ederek tüketim toplumunun bir parçası haline dönüştürmüştür. Günümüzde modern tüketim toplumu objesi haline gelen bizler,” durmaksızın daha çok sahip ol, daha çok iste, sahip olduğun şeyler yetinme, daha fazlasını al, daha büyüğünü, daha yenisini, daha gelişmişini, daha, daha, daha fazla sınırsız istemlerde bulun algısının” tutsağı haline getirildik. Katalizim sürekli algılarımızı yöneterek bilinçaltını tüketimle işgal ederek mücadele ruhu yok etmiştir.

Günümüzde tüketim arzusu ve isteği tüm toplumu kuşatmış; Kapitalist zihniyetlerin ve güçlerin çıkarları doğrultusunda adeta bir tüketim ağı içerisine sürüklenmiş durumdayız, tüketmekle birlikte tükenir hale getirildik.

Onlar biliyor ki neyi düşündürürlerse, neyi hissettirirlerse o bizim ihtiyaç ve arzularımız olacak ve bizler onların taleplerine düşünmeden kabul edersek gerçek dönüşecek ve tüketeceğiz. Tüketim arzusu ve isteği tüm toplumu kuşatacak, Kapitalist zihniyetlerin ve güçlerin çıkarları doğrultusunda adeta bir tüketim ağı içerisine sürekli tükeneceğiz.

Emekçi Kadın ÇareSizsiniz!

Bizler biliyoruz ki kapitalizm, karlarını artırmak için semboller ve imajlar oluşturarak tüketicilerin tüketmesi üzerine kurgulamaktalar. Daha çok tüketim daha çok sömürü demektir, sevgililer günü, anneler günü, babalar günü… “kadınalar günü” tüketim günlerine dönüştürülerek karlarına kar katmaktadırlar bu durumu değiştirmek sizin elinizde.

Örgütlenerek güçlenmeliyiz

Örgütlenirsek tüketim kültürü tuzağına düşmeden mücadele ruhuyla “emekçi kadınlar gününde” mücadele ruhuna uygun olarak, İşyerinde sokakta kadın katilerine, tacizcilerine, tecavüzcüleri ve çocuk istismarcılarına karşı; eşitlik ve özgürlük mücadelesi her yerde yükseltirsek, biz kazanırız toplum kazanır. 08.03.2017
ETİKET :   Ergün Kılıç Tüketici Hakları Tüketim Kültürü

Tümü