HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Konut Kredisinde Haksız Erken Ödeme Ücreti

20:39:08 | 2022-01-18
Alper
Alper       velialper@hotmail.com

18.06.2020

Hepimizin ev sahibi olma umudunun konut kredilerine bağlandığı dönemlerden geçiyoruz. 2019 yılı Ağustos ayından önce konut kredilerine uygulanan faiz oranları %1,45 oranlarına kadar dayanmıştı. 2019 yılı Ağustos ayından önce konut sahibi olmak isteyenler mecburen  kredi faizi yüksekte olsa konut kredisi kulandılar.

2019 yılı Ağustos ayında gelen %0,99 faiz oranları ve 180 ay vadeli konut kredileri epey rağbet görerek onbinlerce kişi tarafından kullanılmıştır. Yüksek Faiz oranından (%1,45) kredi kulanan tüketiciler için %0,99 faiz oranı yeniden yapılandırma umudu dogurmuş ve 1 Ekim 2019 tarihinde  bu umut sevince dönmüştü.

Konut kredilerine getirilen yapılandırma ile vatandaşlar %1,45 oranındaki faiz oranını %0,99 oranlarına yapılandırma yolun gitmiştir. Bankalar Yapılandırma yaptıran tüketicilerden ne yazik ki erken ödeme adı altından haksız ücret kesintisi yapmışlardır. Tüketici haklarına, yasalara aykırı olarak bankalarca kötüniyetli olarak 2.000-3.000 TL değerleri aşan "erken ödeme cezası" adı altında kesintiler yapılmıştır.

Tüketiciler bu haksız uygulamaya dur diyebilir.

Konut Kredi yapılandırması nedeniyle kendisinden haksız olarak alınan ereken ödeme ücretinin iadesi için Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmalıdırlar. Tüketiciler, bankalarca "erken ödeme" yapılmış gibi haksız olarak kesilen ücretlerin iadesi talep edilmelidir. Ayrıca yapılandırma ücretlerini almak için e-devlet üzerinden dahi başvurular yapabilir. Tüketici, hakem heyetleri aracılıgıyla bu haksızlıga dur diye bilirsiniz.

Son olarak 2020 yılı itibariyle faiz oranlarının ilk başta %0,79 oranında düşmesi ve Haziran 2020 tarihi itibariyle de %0,64 oranına düşmesine ilişkin olarak %0,99'dan ve %0,79'dan konut kredisi kullananlar mağdur olmaktadır. Yüksek oranlarla kredi kullananlar 1 Ekim 2019 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme gibi yeniden faiz oranlarının yapılandırılmasını beklemektedir. Bu bağlamda yüksek oranlarla kredi çeken vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi zaruri olmuştur. Buna ilişkin düzenlemenin acilen devreye sokulması gerekmektedir.

 

Av. Veli Alper ŞAHİN

velialper@hotmail.com
ETİKET :   Yeniden Yapılandırma Konut Kredisi Hayat sigortası Tüketici Banka kredisi

Tümü