HER NE ARA İSE KENDİNDE ARA

Tüketiciye 6 Milyar $ Fatura!

10:24:35 | 2022-01-19
Vedat Ceylan
Vedat Ceylan      [email protected]

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye (TEDAŞ) bağlı elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirmesi öncesi ve sonrasında geciktirilen altyapı yatırımlarının faturası halka yansıtılacak !..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanan program uyarınca elektrik dağıtım şirketleri için 2016-2020 yıllarını kapsayacak beş yıllık dönemde uygulamaya alınacak “rehabilitasyon projesinin” finansman ayağı “10 yıllık dönemlerle” tüketiciye yansıtılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ve TEDAŞ Genel Müdürlüğü uzmanları ile yapılan ve üzerinde mukabakat sağlanan program uyarınca; elektrik dağıtım altyapısı için gerekli hat, trafo, kesici, direk temini gibi ekipmanlar için 14 milyar TL; kamulaştırma, izin, ruhsat için 2.8 milyar TL; sistem işletim ve buna ilişkin teknolojik yatırımlar için de yaklaşık 840 milyon TL harcama öngörülüyor.

Üzerinde uzlaşmaya varılan Türkiye elektrik dağıtım altyapısı rehabilitasyon projesi doğrultusunda dağıtım şirketleri, yaklaşık 6 milyar dolar (18 milyar TL) tutarındaki yatırımın bedelini beş yıl içinde abonelerden “tarife yoluyla” 10 yılda tahsil edecekler. 
20.01.2016
ETİKET :   Vedat Ceylan Elektrik dağıtım şirketleri TEDAŞ EPDK geciktirilen altyapı yatırımların faturası Tüketiciye

Tümü